image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi ile İngiltere’de Süresiz Oturum İzni Başvurusu Yapılabilir Mi?

Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi ile eskiden İngiltere’de çalışan olarak 10 yıl bulunan kişiler, İngiltere’de uzun süre (long residence) bulunmuş olmalarından kaynaklı olarak süresiz oturum iznini kazanabilmekteydi. 15 Haziran 2018 tarihinde yapılan değişiklikle ise bu süre 5 yıla düşürülmüştür. 

İngiltere'de yasal olarak bulunan ve yasal çalışma izinleriyle en az 1 yıl süreyle aynı işyerinde çalışmış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi'ne başvurabilir ve bu İngiltere vizesi kapsamında İngiltere'de kalmaya devam edebilirler. Değişiklik yapılmadan önce Ankara Antlaşması (İş Kurma) Vizesinde 4 yıl İngiltere’de bulunduktan sonra sürekli oturuma (indefinite) başvurma hakkı tanınmışken Ankara Anlaşması Çalışan Vizesi başvurularında kural olarak böyle bir hak bulunmamaktaydı. Çalışan olarak bu vize ile İngiltere’de yapılan vize uzatmalarıyla birlikte toplamda 10 yıl bulunmuş olan kişiler uzun süre (long residence) İngiltere’de bulunmalarından kaynaklı olarak süresiz oturum izni başvurusu yapabilmekte ve şartları tam olarak sağlayabiliyorlarsa bu hakkı elde edebilmekteydi. Ancak 15 Haziran 2018 tarihinde yapılan değişiklikle bu süre hem esas göçmen hem de bağımlı eş için 5 yıl olmuştur. 21 yaş altı bağımlı çocukların ise 5 yıl süre bekleme şartı bulunmamakta olup esas göçmen başvuru yaptığı zaman onlar da başvuru yapabilmektedir. 

Süresiz oturum izni, İngiltere’de vize uzatması yapılmaksızın sınırsız olarak yaşama izni vermektedir. Bu izin alındıktan sonra kişi istediği şekilde çalışabilme hakkına da sahip olacaktır. Yani isterse çalışan olarak isterse de serbest meslek sahibi olarak çalışılabilecektir. Başka hangi haklara sahip olunacağı hakkında detaylı bilgi için CSS Legal uzmanları ile irtibata geçilebilir.   

Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi'ne başvuru yapacak kişiler bilmelidir ki bu İngiltere vizesi başvuruları oldukça karmaşıktır. Başvuruları değerlendiren vize memurları en ufak bir hatada veya eksiklikte vize reddi verebildiği için bu başvurularda olumlu sonuç alabilmek adına vize danışmanlığı almak oldukça önem taşır. Bu bağlamda CSS & Co Legal Services uzmanlarından danışmanlık alarak vize başvurusu yapmak başvuru sahiplerini hem pek çok zarardan koruyacak hem de olumlu sonuç alma ihtimalini oldukça arttıracaktır.

CSS & Co Legal Services, Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 2192 defa görüntülendi

İngiltere Ankara Anlaşması Çalışan Vizesi (Çalışma Vizesi) Sıkça Sorulan Soruları