image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi’nde İngiliz Vatandaşlığı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi başvurusu ile İngiltere’ye gelen bağımlı aile üyeleri yeterli süreyle İngiltere’de bulunduktan sonra esas göçmenle birlikte İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapabilmektedir.

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi ile İngiltere’ye gelen bağımlı eş/partner veya 21 yaşından küçük bağımlı çocukların alacakları vize süresi esas göçmenin vize süresi kadar olacaktır. Dolayısıyla bağımlılar da vize süreleri bitince esas göçmenle birlikte uzatma başvurusu yapabileceklerdir.

15 Haziran 2018 düzenlemesi öncesi Ankara Anlaşması (iş kuran) bağımlıları 2 yıl süre ile İngiltere’de bulunduktan sonra esas göçmenle birlikte sürekli oturum izni ve İngiliz vatandaşlığı başvurusu da yapabilmekteydi. İngiltere vatandaşlığı başvurusu sürekli oturum izni alınmasını takip eden 1 yılın dolması ile ve İngiltere’ye ilk girişten sonra da toplamda 5 yılın geçmiş olması ile yapılabilmekteydi. İngiltere Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi ile ise göçmenler 10 yıl bu vize ile bulunduktan sonra uzun süre İngiltere’de kalmalarından kaynaklı olarak (long residence) sürekli oturum izni başvurusu, bunu kazandıktan 1 yıl sonra da İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapabilmekteydi. Aynı şekilde bağımlılarının da bireysel olarak İngiltere’de 10 yıl bulunarak süresiz oturum izni başvurusu ve 1 yıl sonra da İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapmaları gerekiyordu.

Haziranda yapılan İngiltere göçmenlik kurallarındaki değişikliklere göre ise İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’de iş kuran ve çalışan olarak bulunan kişiler ve bağımlıları 5 yıl süre ile İngiltere’de bulunduktan sonra süresiz oturum izni başvurusu, bu hakkı kazandıktan 1 yıl sonra da İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapabilmektedir. Bunun yanında bağımlı aile üyeleri başka bir kategoride vize başvurusu da yapabilirler. Bu hususta profesyonel destek alabilmek için başvuru sahiplerinin CSS Legal Londra ofisi uzmanları ile irtibata geçmeleri yararlı olacaktır.

Ankara Anlaşması kapsamında esas göçmenlerin ve bağımlılarının yapacakları İngiltere vizesi, sürekli oturum izni ve İngiliz vatandaşlığı başvuruları oldukça karmaşık yapıda olan başvurulardır. Bu nedenle titizlikle hazırlanacak olan bir başvuru dosyası ile başvuru yapılmalıdır. Başvuruları değerlendiren vize memurları en ufak bir hatada veya eksiklikte vize reddi verebilmektedir. Bu nedenlerle bu başvurularda vize danışmanlığı almak çok önem taşır. Vize danışmanlığı alarak başvuru prosedürüne uygun ve titizlikle hazırlanacak bir başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri CSS & Co Legal Services uzmanları ile irtibata geçebilirler.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanı olan danışmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1733 defa görüntülendi

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi Sıkça Sorulan Soruları