image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi’nde Süresiz Oturum İzni Başvuruları Nasıl Yapılır?

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi ile İngiltere’ye giden aile üyeleri, 15 Haziran 2018 değişikliği sonrası, artık esas göçmen olan kişi süresiz oturum izni başvurusu yapabildiği zaman bu izne başvuru yapamamakta, bağımlı eşlerin de 5 yıl İngiltere'de bulunmuş olma şartı bu başvurularda aranmaktadır. Bu süre bağımlı çocuklar için öngörülmemiştir.

Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’de iş kuran ya da çalışan olarak bulunan kişilerin evli eş veya 2 yıllık evli olmayan partner ve 21 yaşın altında bulunan çocukları Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi başvurusu yaparak İngiltere’ye gelebilmektedir. Eskiden çalışanların ve iş kuranların bağımlılarının tabii oldukları süreler, sürekli oturum başvuruları vs. farklılık göstermekteyken 15 Haziran değişikliğiyle birlikte her iki vizede de süreler aynı yapılmıştır. 

Değişiklik öncesi Ankara Antlaşması kapsamında iş kuran ve çalışan kişilerin bağımlılarının vize başvurularının olumlu sonuçlanması durumunda alacakları vize süresi Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’ye giden esas göçmenin süresi kadardı. Dolayısıyla esas göçmen İngiltere’de 4 yılını doldurup sürekli oturum izni başvurusu yapmaya hak kazandığı zaman bağımlıları da onunla birlikte süresiz oturum başvurusu yapabilmekteydi. Ancak İngiltere’de bulunan asıl göçmenin bağımlısı olan eşin sürekli oturum iznini asıl göçmen olan eş ile birlikte alabilmesi için sürekli oturum başvurusu yapılmadan hemen önceki son 2 yıl bu kategoride Ankara Antlaşması bağımlısı olarak İngiltere’de bulunmuş olması şarttı. Ancak bu durum değiştirilerek esas göçmen gibi bağımlı eşin de sürekli oturum izni başvurusu yapabilmesi için ingiltere'de 5 yılı tamamlaması şartı getirilmiştir. 21 yaşın altındaki bağımlı çocuklarda ise böyle bir süre öngörülmemiştir. Bu durum Ankara Antlaşması kapsamında çalışan vizesi ile bulunan başvuru sahiplerinde de iş kuranlarda da aynıdır. 

Ankara Antlaşması Vizesi ile çalışan olarak İngiltere’de bulunanlarda durum eskiden daha farklıydı Bu kapsamda olanların İngiltere’de toplamda 4 yıl bulunduktan sonra sürekli oturum izni başvurusu yapabilme hakkı bulunmamaktaydı. Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi başvurusu yapan kişilerde ise İngiltere’de yaptıkları uzatmalarla birlikte 10 yıl kaldıktan sonra (long residence) İngiltere’de sürekli oturum başvurusu yapabilmektelerdi. Ancak bağımlıların başvuru sahibi ile birlikte süresiz oturum başvurusu yapabilmesi söz konusu değildi. Bağımlı aile üyelerinin süresiz oturum izni başvurusu yapabilmesi için bireysel olarak 10 yılı doldurmaları ya da başka bir kategoride başvuru yapmaları gerekmekteydi. Artık bu sürenin 5 yıla inmiş olması Ankara Antlaşması kapsamında çalışan olarak bulunacak kişilerin ve bağımlılarının oldukça avantajına olmuştur. Bu durum hassas bir durum olup bu durumdaki bağımlıların firmamız Londra ofisi uzmanları ile irtibata geçmesi oldukça faydalı olacaktır.

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi başvuruları ve süresiz oturum izni başvuruları karmaşık yapıda olan başvurulardır. Bu nedenle titizlikle hazırlanacak olan bir başvuru dosyası ile başvuru yapılması gerekir. Ayrıca başvuruları değerlendiren vize memurları en ufak bir hatada veya eksiklikte vize reddi verebildiği için bu başvurularda vize danışmanlığı almak başvuru sahiplerine oldukça fayda sağlar. Başvurusunu İngiltere göçmelik hukuku uzmanlarıyla gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri CSS & Co Legal Services ile iletişime geçerek başvurularını yapabilirler.

CSS & Co Legal Services, 2006 yılından bu yana İngiltere vizesi danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmıştır. CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 2066 defa görüntülendi

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi Sıkça Sorulan Soruları