image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi ile İngiltere’de bulunuyorken sağlık hizmeti alması gereken kişiler National Health Service’in sunmakta olduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecektir.

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi’ne İngiltere’de Ankara Anlaşması Vizesi ile kendi işini kuran serbest meslek sahiplerinin veya Ankara Anlaşması Çalışan Vizesi ile bir işverene bağlı olarak çalışan kişilerin bağımlı aile üyeleri yani eş ve 21 yaş altındaki çocukları başvuru yapabilmektedir. Bağımlılar da Ankara Antlaşması ile İngiltere’de bulunan esas göçmenler gibi İngiltere’de pek çok hakka sahip olmaktadır. Örneğin; eşler istediği işte çalışabilir (yalnızca Ankara Antlaşması İş Kurma Vizesi’nde), çocuklar devlet okullarından ücretsiz eğitim alabilir, tüm aile üyeleri sağlık hizmetlerinden ücretsiz yaralanabilir. 

Ankara Anlaşması bağımlılarının İngiltere’de sahip olacağı en önemli haklardan biri kuşkusuz ki National Health Service’in sunmakta olduğu sağlık hizmetlerini ücretsiz alabilme hakkıdır. Yani bu vizeye başvuru yapacak olan kişilerin immigration health surcharge (sağlık harcı) ödemesi yapmasına ve vize başvurusu için referans numarası almasına gerek bulunmaz.

İngiltere’de Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi ile bulunuyorken özel sağlık hizmetlerinden yararlanmak istendiğinde ise ücret ödenmesi gerekecektir. Yani yalnızca devletin sunduğu hizmetler ücretsiz olarak alınabilir.

Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere’de bağımlı olarak bulunan kişiler sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanılabilmesine karşın bazı vize türlerinde böyle bir hak bulunmamaktadır. Ancak sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak için uygun olunmayan hallerde dahi İngiltere’de bazı tedavilerden ücretsiz yararlanabilmek mümkündür. 6 aydan kısa veya uzun İngiltere’de kalacak olması fark etmeksizin herkesin ücretsiz yararlanabildiği tedaviler şunlardır;

  • Acil hizmetler
  • İşkence, aile içi şiddet, cinsel saldırı gibi hallerde alınması gereken tedaviler
  • Hapiste veya tutukluyken alınması gereken tedaviler
  • Aile planlama hizmetleri
  • Bulaşıcı hastalıkların tanı ve tedavisi
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı ve tedavisi
  • Mahkeme tarafından alınması zorunlu tutulan psikiyatrik tedaviler

İngiltere’ye bağımlı olarak gidecek olan kişiler, CSS Legal uzmanları ile irtibata geçerek detaylı bilgi alabilecekleri gibi başvurularını hatasız olarak gerçekleştirebileceklerdir. CSS & Co Legal Services, 2006’dan bu yana İngiltere vizesi danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1711 defa görüntülendi

Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi Sıkça Sorulan Soruları