image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Transit Vizesi

Birleşik Krallık dışında yer alan bir ülkeye seyahat eden kişiler seyahatleri sırasında İngiltere’den aktarma yapacaklarsa gittikleri ülkeye bağlı olarak İngiltere Transit Vizesi almaları gerekebilir.

Bir ülkeye İngiltere’den aktarma yaparak seyahat edecek olan kişilerin gittikleri ülkeye bağlı olarak İngiltere vizesi türlerinden İngiltere Transit Vizesi almaları gerekebilir. Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada veya Yeni Zelanda dışındaki ülkelere seyahat ederken İngiltere’den aktarma yapacak olan şahısların sayılmış olan bu ülkelere geçerli bir vizeleri olsa dahi transit vize almaları gerekir. Buna ek olarak belirtmek gerekirse sayılmış olan bu ülkeler ile İsviçre ve Avrupa Birliği ülkelerinden birinde oturum iznine sahip olunması durumunda da İngiltere Transit Vizesi alınmasına gerek yoktur. Hangi durumlarda bu vizenin alınması gerektiği hususunu netleştiremeyen kişiler CSS& Co Legal Services uzmanları ile irtibata geçerek yardım alabilirler.

İngiltere Transit Vizesi’ne başvuru yapacak kişilerde aranan birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi; Birleşik Krallık’a seyahat edecek olan kişilerin ülkeye geliş nedeninin yalnızca transit geçiş yapmak olduğunu İngiltere Vize Başvuru Merkezi’ne dosyanın tamamlanması ve teslimi için gösterebilmeleridir. Bir diğer önemli şart ise İngiltere’den transit geçiş yapacak olan kişinin gitmeyi planladığı ülkeye giriş yapabileceklerini belgeleyebilmeleridir. Bu şartı sağlayabilmek için gidecekleri ülkeye giriş yapabilecekleri geçerli bir vizeye sahip olmaları ve bunu transit vize başvurularında göstermeleri gerekir.

Yukarıda sayılan şartların dışında gidecekleri ülkede masraflarını karşılayabilmek için yeterli miktarda maddi imkânlarının olduğunu firmamızla vize başvuru işlemlerini başlatmalarının akabinde uzmanlarımızca sağlanacak olan belge listesinde belirtilen ve başvuruda olması gereken diğer belgelerin yanı sıra gösterebilmeleri de gerekmektedir.

İngiltere Transit Vizesi, Havalimanı Transferi Vizesi (Direct Airside Transit Visa) ve Havayolu, Denizyolu, Karayolu Transferi Vizesi (Visitor in Transit Visa) olarak temelde ikiye ayrılmaktadır.

Havalimanı Transferi Vizesi, İngiltere’de sınır kontrolünden geçmeden İngiltere’ye girecek olan kişilerin başka bir uçağa aktarma yapabilmeleri için başvuru yapabileceği bir İngiltere vizesidir. Havalimanı Transferi Vizesi ile İngiltere’de en fazla 24 saat bulunulabilir. Bu nedenle 24 saat dolmadan başvuru sahiplerinin İngiltere’den ayrılmaları gerektiği hususuna dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca bu vize sınır kontrolünden geçilerek İngiltere’ye girilebilen bir vize türü değildir.  Bu durumların aksine davranan kişiler kaçak duruma düşeceklerdir. 

transit vize

Havayolu, Denizyolu, Karayolu Transferi Vizesi (Visitor in Transit Visa) ise İngiltere’de sınır kontrolünden geçecek ve 48 saat içerisinde İngiltere’den havayolu, karayolu veya denizyolu ile ayrılacak olan kişilerin başvuru yapabildiği transit vize türüdür. Bu vize ise 48 saat süre İngiltere’de bulunabilme izni verdiği için bu süre bitmeden Birleşik Krallık’tan çıkış yapılması gerekir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu iki vize dışında bir de 2- 5 ve 10 yıl süreli alınabilen ve İngiltere’ye düzenli olarak giriş-çıkış yapması gereken kişilerin başvuru yapabildiği Uzun Dönem Havayolu, Denizyolu, Karayolu Transferi Vizesi (Long-Term Visitor in Transit Visa) vardır. Bu vizenin başvuru/vize ücreti alınmak istenen süreye göre değişkenlik göstermektedir. 

Havalimanı Transferi Vizesi, Havayolu, Denizyolu, Karayolu Transferi Vizesi ve Uzun Dönem Havayolu, Denizyolu, Karayolu Transferi Vizesi çeşitleri bulunan İngiltere Transit Vizesi başvuruları oldukça dikkatli yapılması gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması önem taşır. Başvurusunu riske etmek istemeyen ve hatasız bir başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri CSS Legal uzmanları ile iletişme geçebilirler.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz (İdari İtiraz, İtiraz Davası, İtiraz Kapsamlı Yeniden Değerlendirilme Başvuruları) başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 9413 defa görüntülendi

İngiltere Transit Vizesi Sıkça Sorulan Soruları