image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

AB Vatandaşlarının Çocukları için İngiltere Yerleşim Vizesi

AB Vatandaşlarının Çocukları için İngiltere Yerleşim Vizesi Birleşik Krallık’ta yaşamakta olan AB vatandaşlarının, Birleşik Krallık veya AB üye ülke vatandaşı olmayan ve İngiltere ve/veya AB dışında yaşayan 21 yaş altındaki çocukları Birleşik Krallık’ta beraber yaşamak üzere başvurusu yapabildiği bir İngiltere yerleşim vizesi türüdür.

AB Vatandaşlarının Çocukları için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu serbest dolaşım hakkından dolayı İngiltere’ye gelmiş ve yerleşmiş Avrupa Birliği vatandaşlarının çocuklarının başvuru yapabilecekleri yerleşim kapsamlı bir İngiltere vizesi türüdür. Bu vizeye başvuracak olan çocuğun başvuru yapabilmesi için gidiş amacının ve şartlarının bu vizeye uygun olması şarttır.

Bu İngiltere yerleşim vizesi başvurusunda aranan şartlardan biri, çocuğun AB vatandaşının, Birleşik Krallık veya AB üye ülke vatandaşı olmayan ve İngiltere ve/veya AB dışında yaşayan çocuklarından olmasıdır. Bunun yanında çocuğun 21 yaşının altında olması şartı da bu başvurularda aranmaktadır.

Yerleşim kapsamlı bu başvurularda AB vatandaşı çocukları ile beraber İngiltere’de yaşamak isterse çocuklarını geçindirebileceğini başvuruda gösterebilmesi başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi adına faydalı olacaktır. Bu kişi çalışıyorsa mevcut geliri ve varsa birikimi, çalışmıyorsa iş harici gelirleri ve varsa birikimi ile ilgili belgelerle başvuru destekleyebilir. Dolayısıyla AB Vatandaşlarının Çocukları için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusunda geçinme düzeyi herhangi bir şarta bağlı olmayıp minimum geçinme sınırının yakalanması yeterlidir. Ayrıca AB vatandaşlarının 21 yaş altındaki çocuklarının kendi maddi imkânları da vize başvurusunda destekleyici olarak kullanılabilir.

AB vatandaşlarının çocuklarının başvuru yapabildiği bu İngiltere yerleşim vizesi türünün başvurusu için Birleşik Krallık’ta yaşayacak ailenin ikametine olanak veren uygun standartlarda ve büyüklükte yerleşim imkânının olması da sağlanması gereken şartlardandır.

Aile bireyleri ile devam eden ilişkisinin olduğu, çocuğun maddi olarak hala bağımlı olduğu ve bağımsız bir hayat sürmüyor olduğunun gösterilmesi, bir diğer AB Vatandaşlarının Çocukları için İngiltere Yerleşim Vizesi şartıdır. Çünkü bu vize aile bütünlüğü korunsun, aileler birlikte yaşasın diye verilir ve aile bağlarının korunduğu, iletişimin devam ettiği hususlarının başvuruda ikna edici bir şekilde ortaya konulabilmesi gerekir.

Bağımlı olarak vize başvurusu yapacak olan AB veya Birleşik Krallık vatandaşı olmayan çocuklar öz, üvey veya evlatlık olabilir. Ancak bağımlı olarak başvuru yapan üvey çocukların AB vatandaşıyla evli olmayan anne ve/veya babasının çocuğun üzerindeki hakları konusu da vize başvurusunun değerlendirmesinde ele alınacaktır. Bu nedenle çocukların velayetleri ve anne ve/veya babanın çocuklarla görüşme haklarına uygun bir başvuru yapılması gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen şartlar sağlandığı takdirde AB üyesi ülke vatandaşının çocuklarına ilk etapta verilecek olan vize 6 ay geçerli olur. Yani bu vize ile İngiltere’ye giriş yapan aile bireylerinin vize uzatmak üzere yeniden başvuru yapması gerekir. Uzatma başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde kişiye 5 yıllık bir vize uzatması verilecektir. AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının aileleri bu İngiltere yerleşim vizesi ile ülkeye girişlerinden itibaren 5 yıl sonra süresiz oturum izni (permanent residence), 6 yıl sonrasında da İngiltere vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirler.

Yanlış İngiltere vizesine başvuru yapmak, yanlış başvuru formu doldurmak, dosyada eksiklik, hata veya yalan beyan olması gibi nedenlerle vize reddi alınabileceği hususuna dikkat edilmeli ve hatasız bir vize başvurusu yapılmalıdır. Bunları belirlemede ve bu işlemleri gerçekleştirmede sorun yaşayan başvuru sahipleri CSS & Co Legal Services uzmanları ile iletişime geçerek danışmanlık alabilirler.

CSS & Co Legal Services, 2006’dan bu yana İngiltere vizesi danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Firmamız danışmanları ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 3055 defa görüntülendi

AB Vatandaşlarının Çocukları için İngiltere Yerleşim Vizesi Sıkça Sorulan Soruları