image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Başvuru Sayısı İstatistikleri

İngiltere İçişleri Bakanlığından (Home Office) firmamız CSS & Co Legal Services’e yapılan bilgilendirmede Ankara Antlaşması Vizesi başvurularının başarısı istatistiklerle ortaya kondu.

Ankara Antlaşması'nda Rekor!

CSS & Co Legal Services, geçtiğimiz yıl Bilgi Edinme Yasası (Freedom of Information Act 2000) kurallarına dayanarak İngiltere İçişleri Bakanlığından (Home Office) Ankara Antlaşması Vizesi başvuruları ile ilgili bilgi talebinde bulunmuştu. Bu talebinde firmamız şu bilgileri öğrenmek istemişti;

  • Her yıl Birleşik Krallık’tan yapılan Ankara Antlaşması Vizesi başvurularının sayısı,
  • Her yıl Türkiye’den yapılan Ankara Anlaşması Vizesi başvurularının sayısı,
  • Her yıl Birleşik Krallık’tan yapılan Ankara Antlaşması Vizesi başvurularından başvurusu kabul edilen ve reddedilenlerin sayısı,
  • Her yıl Türkiye’den yapılan Ankara Anlaşması Vizesi başvurularından başvurusu kabul edilen ve reddedilenlerin sayısı.

Birleşik Krallık’tan Yapılan Ankara Antlaşması Vizesi Başvuruları

Firmamızın yapmış olduğu bu bilgi talebine 12 Nisan 2018 tarihinde yanıt veren İçişleri Bakanlığı, 2002 ile 2016 yılları arasındaki istatistikleri tarafımıza ulaştırdı. Bu istatistiklere göre Birleşik Krallık’tan özellikle 2002 ile 2004 arasında en yüksek başvuru sayısının olduğu görülüyor. Bu başvuruların başladığı ilk yıllar olan bu süreçte özellikle 31.875 başvuruyla 2003 yılı Ankara Antlaşması kapsamında yapılan başvuruların zirve yaptığı yıldır denilebilir. Bu verilerden Ankara Anlaşması başvurularının başladığı ilk yıllarda Birleşik Krallık’ta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu başvuruya oldukça rağbet gösterdiği açıkça anlaşılıyor. Sonrasındaki yıllarda ise Birleşik Krallık’tan Ankara Antlaşması kapsamında yapılan başvurular, 2.000 ile 5.000 arasında değişkenlik gösteriyor. 2002 ile 2016 yılları arasında toplamda 119.415 Ankara Antlaşması Vizesi başvurusu yapıldığı istatistiklerden görülebiliyor.

Birleşik Krallık’tan 2002’den bu yana yapılan başvuruların toplamından yani 119.415 başvurudan 90.500’ü ilk başvuruda olumlu sonuçlanmış olup bunlardan yalnızca 13.270 tanesi vize reddi almıştır. Bu sonuçlara göre bu başvurularda ilk değerlendirme sonrası başarı oranının yaklaşık olarak %75,7 olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra 15.645 başvurunun da itiraz kapsamlı yeniden değerlendirilme başvurusu, idari itiraz ve itiraz davası yollarından biriyle itiraz başvurusu yapılarak ya da yeni başvuru yapılarak bir kısmının sonucunun olumluya çevrilebildiği başvurular olduğu çıkarılabilmektedir. Yani olumlu sonuçlanan başvurular 90.500’ün üzerinde olup başarı oranı daha yüksektir. Bu sonuçlar da Birleşik Krallık’tan yapılan başvuruların ne kadar başarılı başvurular olduğunun ispatı niteliğindedir.

Birleşik Krallık Dışından Yapılan Ankara Antlaşması Vizesi Başvuruları

Birleşik Krallık dışından yapılan başvurular ise 2007 yılında başlamıştır. İngiltere İçişleri Bakanlığı da bu nedenle Birleşik Krallık dışından yapılan başvurularla ilgili istatistiklerinde 2007 ile 2016 arasını değerlendirmiştir. Bu istatistiklere göre ise her yıl başvuruların sürekli arttığı görülmektedir. 2007 ile 2016 yılları arasında çoğunluğu Türkiye’den yapılan bu başvuruların sayısı toplamda 2.055 olup bu başvuruların 1.200 tanesi olumlu sonuçlanırken 840 tanesi olumsuz sonuçlanmıştır. Yani bu başvurularda başarı oranı yaklaşık olarak %58,3’tür. Bu oran da Birleşik Krallık dışından yapılan başvuruların da yarısından fazlasının başarılı olduğunu göstermektedir.

Ankara Antlaşması Vizesi başvurusu yapacak olan kişiler Birleşik Krallık’tan yapılan başvuruların Birleşik Krallık dışından yapılan başvurulardan daha başarılı olduğunu düşünmemelidir. Zira istatistiklere bakıldığında Birleşik Krallık içinden ve dışından yapılan başvuruların başarı oranlarının birbirine oldukça yakın olduğu görülebilir. Başvuruların olumlu sonuçlanmasında başvuru yapılan ülkenin neresi olduğunun herhangi bir önemi bulunmamaktadır. İstatistiklerden çıkarılabileceği üzere her 4 başvurudan 3’ü olumlu sonuçlanmaktadır. Türkiye’den, İngiltere’den ve hatta bunların dışındaki başka bir ülkeden de Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Bu başvurularda önemli olan husus, başvurunun ikna edici, gerçekçi, nitelikli ve tutarlı olmasıdır. Başvurusunu bu şekilde gerçekleştirmek isteyen kişiler CSS Legal danışmanlarıyla irtibata geçerek başvurularında danışmanlık alabilirler.

İçişleri Bakanlığının istatistiklerinden çıkacağı üzere her yıl gerek Birleşik Krallık içinden gerekse de dışından yapılan başvurular genel olarak artış göstermiştir. Başarı oranları ilk yıllarda daha yüksek olmakla birlikte sonraki yıllarda İngiltere’nin göçmenlerin gelişini azaltmak amaçlı uyguladığı daraltıcı vize ve göçmenlik politikaları sonucu dönem dönem azalış göstermiştir. Ancak genel olarak hala yüksek başarı oranlarına sahip bu başvurular sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’de oldukça başarılı işletmeler kurmuştur.

Ankara Anlaşması Vizesi başvurularının İngiltere ekonomisine katkıları ve başvuruların başarı oranları dikkate alındığında, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden tam olarak çıkması durumunda Türkiye ile Ankara Anlaşması gibi ya da ondan daha geniş kapsamlı haklar içeren bir anlaşma yapmasının ekonomik olarak ne denli yarar sağlayacağı açıktır. Geçtiğimiz günlerde durdurulan Ankara Antlaşması sürekli oturum başvurularının akıbetinin İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış sürecinde yapılacak olan düzenlemelerle netleşecek olduğunu “Ankara Antlaşması Sürekli Oturum (Indefinite) İptal!” yazımızda bildirmiştik. Sürekli oturum başvurularının yanı sıra Ankara Antlaşması Vizesine Birleşik Krallık içinden ve dışından yapılan ilk başvurular ve uzatma başvurularıyla ilgili gelişmeleri web sitemizin İngiltere Vizesinde Son Gelişmeler bölümünden takip edebilirsiniz.

CSS & Co Legal Services, 2006’dan bu yana Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 8069 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler