image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Anlaşması Brexit Sonrasında Devam Edecek Mi?

T.C. Londra Başkonsolosu Çınar Ergin Ankara Anlaşması ile ilgili son gelişmelere ve bu kapsamda alınan vizelerin geleceğinin ne olacağına dair açıklamalarda bulundu.

Ankara Antlaşması Başvuruları

Geçtiğimiz haftalarda Ankara Anlaşması Vizesi başvurularının değerlendirilmesinin askıya alındığını ve ardından da bunun aksine bir mahkemeden bu başvurularda ret alınması halinde itiraz davası hakkının kullanılması gerektiği kararının alındığını sitemizden duyurmuştuk. Bu haberler, Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere’de bulunan ve yeni başvuru yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında vizenin kaldırılacağı endişesini yarattı. Bunun üzerine T.C. Londra Başkonsolosu Çınar Ergin bu vizenin geleceğiyle ilgili merak edilen hususlara dair açıklamalarda bulundu.

Başkonsolos Çınar Ergin, yaptığı açıklamada Ankara Antlaşması Vizesi başvurularının İngiltere Avrupa Birliği’nden çıkana kadar yürürlükte kalacağını, çıktıktan sonra ise iki ülke arasındaki müzakerelere göre geleceğinin belirleneceğinin altını çizdi. Ergin “Şu aşamada Ankara Anlaşması Vizesinin geleceğiyle ilgili paniğe kapılacak olumsuz bir durum olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Vatandaşlarımız bu konuda rahat olsun.” dedi. Bu vizenin 2 yıllık müzakere süreci sonrasında da devam edeceğinin altını çizdi.

Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere vizesinin geleceğinin ne olacağına dair ise Çınar Ergin: “Türkiye ile İngiltere arasında, Ankara Anlaşması Vizesinin geleceğiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Vatandaşlarımızın Ankara Anlaşmasından kaynaklanan haklarının, değil kaybı, daha da ileri götürülmesi noktasında müzakereler devam ediyor. Şu anda üzerinde mutabık kalınmış bir konu yok. Dolayısıyla bu aşamada daha fazla bir şey söylemem doğru olmaz. Ancak net olarak belirtebilirim ki Ankara Antlaşması Vizesinden doğan hakların kaybolmaması için hem Türkiye hem de İngiltere tarafında gerekli siyasi irade var. Bunun somutlaştırılması çalışmaları da devam ediyor. Tabi yeni süreçte bu vize türünün adı “Ankara Anlaşması” olmayacak. Önemli olan, vatandaşlarımızın haklarının Brexit sonrasında da devam edecek olması. Hatta bu haklar daha da ileriye götürülecek diyebilirim. Bununla ilgili siyasi irade var ve çalışmalar devam ediyor. Ancak görüşmeler sürdüğü için daha net bir şey söylemem şu aşamada mümkün değil. Takdir edilir ki çok boyutlu bir konu ve önümüzde en az iki yıl süre var.” açıklamasında bulundu.

İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarınca da Ankara Antlaşması Vizesi başvurularının İngiltere Avrupa Birliği’nden çıkana dek 2 yıllık müzakere sürecinde de devam edeceği ve çıkıldıktan sonra ise farklı bir isimle devam ettirileceği düşünülüyor. İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıktıktan sonra bu başvuruların daha da geniş haklarla devam edip etmeyeceği ise 2 yıl içerisinde netleşecek.

Ankara Anlaşması Vizesinde son durumun, gelişmelerin ne olduğuna dair bilgi almak isteyen kişiler websitemizin anasayfasında yer alan “İngiltere Vizesinde Son Gelişmeler” bölümünü düzenli takip edebilirler. Başta Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere yerleşim vizesi gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ve onların haklarını yakından ilgilendiren başvurular olmak üzere İngiltere vizesine dair her yeni gelişme buradan duyurulmaktadır. Yapılan duyurular hakkında detaylı bilgi ve danışmanlık alarak başvuru gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri ise CSS Legal uzmanlarıyla iletişime geçebilirler.

İngiltere’de Londra ile Türkiye’de Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile iletişim bilgileri aracılığıyla ofislerimize gelerek ya da arayarak iletişime geçilebilir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızdan detaylı bilgi alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: http://www.habernewspaper.com/haberonline/

Bu sayfa 6248 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler