image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İtiraz Davası (Appeal)

İtiraz davası (appeal), İngiltere İç İşleri Bakalığının (Home Office) ve İngiltere Konsolosluğunun bazı kararlarına karşı İngiltere Göçmenlik Mahkemesinde dava açılabilmesini sağlayan bir itiraz hakkıdır.

itiraz davası

İngiltere İçişleri Bakanlığının (Home Office) ve İngiltere Konsolosluğunun bazı kararlarına karşı İngiltere Göçmenlik Mahkemesinde itiraz davası (appeal) açılarak olumsuz olan sonuç eğer vize reddine itiraz gerekçeleriniz başvurunuzu inceleyecek olan hâkim haklı, ikna edici ve inandırıcı görülürse olumluya çevrilebilmektedir. Vize retlerine karşı açılabilen dava, iltica yani insani koruma başvurularının reddi, insan haklarına aykırı ret kararı, Avrupa Birliği düzenlemelerine aykırı sınır dışı ya da ret kararları, İngiliz vatandaşlığından çıkarılma, koruma statüsünün iptal edilmesi gibi nedenlerle açılabilmektedir. Bu kararların dışındaki kararlarda kesinlikle ret kararına karşı dava açılabilmesi mümkün değildir.

İngiltere Göçmenlik Mahkemesinde İlk Kademe Mahkemeye (First-tier Tribunal) açılan itiraz davası, İngiltere içerisinden yapılacaksa 14 gün içerisinde gerçekleştirilmelidir. Eğer ki bu süre geçilirse gecikmenin makul nedenleri olduğu mahkemeye açıklanarak da itiraz hakkı kullanılabilir. Ancak kişinin ret mektubunda da belirtilecek olan bu süre geçilmeden CSS Legal Londra ofisi uzmanları ile iletişime geçilerek bu hakkın kullanılması çok daha faydalı olacaktır.

Verilen ret kararlarına karşı İngiltere dışından itiraz davası (appeal) açılacaksa ret mektubu kişiye ulaştıktan sonra 28 gün içerisinde davanın açılması gerekir. Başvuru sahibine gönderilen ret mektubunda kişinin ret gerekçeleri ile birlikte dava açma hakkının olup olmadığına dair bilgi de yer alacaktır.

İngiltere Göçmenlik Mahkemesinde İlk Kademe Mahkemeye (First-tier Tribunal) dava (appeal) açılamayan ret kararları için kişinin idari itiraz (administrative review) ya da yeniden değerlendirilme (re-consideration)  başvurusu yapabilmesi mümkün olabilir. Bu başvurular için de başvuru sahiplerinin ret mektupları ile birlikte CSS Legal uzmanları ile iletişime geçmeleri ve başvurularını uzmanlarımızla birlikte yapmaları faydalı olacaktır.

İlk itiraz başvurusu İlk Kademe Mahkemeye (First-tier Tribunal) açıldıktan sonra yine olumsuz sonuç alınırsa üst mahkemeye gidilebilmektedir. Buradan da olumsuz sonuç alınırsa insan haklarına aykırılığı iddia edilebilen kararlara karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gidilebilecektir. Ancak bunu yapabilmek için tüm iç hukuk yollarının tüketilmiş olması gerekmektedir. Tüm bu süreçlerde İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla görüşerek başvurular gerçekleştirilebilir.

İngiltere vizesi retlerine karşı itiraz başvurularının oldukça karmaşık olduğu başvuru yapacak olan başvuru sahiplerince bilinmelidir. Bu nedenle bu başvurularda olumsuz sonuca itiraz ederek olumluya çevirebilmek için eksiksiz ve hatasız bir dosya ile başvuru yapmak çeşitli kayıplara uğramamak adına oldukça önem taşır. Titizlikle hazırlanmış, prosedürlere uygun bir itiraz başvurusu yapmak isteyen başvuru sahipleri CSS & Co Legal Services uzmanları ile iletişime geçebilirler.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 7537 defa görüntülendi