image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Birleşik Krallık’ın Türkiye ile İlişkileri Raporu

House of Commons (Avam Kamarası) bünyesinde yer alan Dışişleri Komisyonunun (Foreign Affairs Committee) hazırladığı Birleşik Krallık’ın Türkiye ile İlişkileri Raporu, mart sonunda yayınlandı.

İngiltere-Türkiye ilişkileri

Dışişleri Komisyonunun (Foreign Affairs Committee) hazırladığı Birleşik Krallık’ın Türkiye ile İlişkileri Raporu, Türkiye’nin yakın geçmişte yaşadığı ve hala yaşamakta olduğu siyasi olayları merkeze alıyor. Türkiye’deki durumu anlamaya çalışan bir bakış açısıyla kaleme alınan raporda darbe girişimi ve hükümetin bu girişime tepkisi, referandum süreci, IŞID ile mücadelede Türkiye’nin rolü, mülteci krizinde Türkiye’nin rolü, Brexit’in İngiltere-Türkiye ilişkileri üzerindeki etkileri, PKK ve hükümetin PKK’ya yönelik politikaları, Türkiye’de demokrasi, Türkiye’de insan hakları ve düşünce basın özgürlüğü gibi konuları ele alıyor. Raporda ele alınan bu konuların sonunda ise sonuçlar değerlendirilerek çeşitli tavsiyelere yer veriliyor.

Birleşik Krallık’ın Türkiye ile İlişkileri Raporu, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı bu istikrarsız süreçte Birleşik Krallık’ın desteğine ihtiyacı olduğu ve bu desteği hak ettiğinin altını çiziyor. Türkiye’nin dünyada en çok göçmene ev sahipliği eden ülke olmasına ve ülkenin AB’ye göçü önleyici çok önemli bir rolü olmasına karşın Türkiye’ye ulaşan uluslararası desteğin çok az olduğundan bahsediliyor. Buna ek olarak Türkiye’nin PKK tehdidiyle karşı karşıya olduğu ve IŞID ile mücadelede çok önemli katkıları olduğu üzerinde detaylı olarak duruluyor.  Bu bağlamda Hem İngiliz hem Türkiye hükümetinin savunma ve güvenlik açısından işbirliğini genişletme imkânına sahip oldukları vurgulanıyor.

Türkiye’deki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını olduğu kadar İngiltere’ye İngiltere vizesi ile gitmiş olan vatandaşlarımızı da oldukça ilgilendiren bu rapor, İngiltere’nin Türkiye ile stratejik partner olarak çok önemli bir ülke konumda olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bu bağlamda bu rapor Türkiye’nin yaşadığı zorlu sürecin parametrelerini ortaya koymasının yanı sıra çözüm önerileriyle de Türkiye’ye destek sunuyor.

İngiliz Yabancılar ve Milletler Topluluğu Ofisinin (Foreign & Commonwealth Office) sağladığı bilgilerle hazırlanan bu rapor Birleşik Krallık’ın Türkiye ile olan ilişkileri açısından oldukça önem teşkil ediyor. Brexit sonrasında İngiltere’nin kesin olarak birlikten çıkma kararı almasının bu ilişkileri bozup bozmayacağı en önemli gündem maddelerinden biriydi. Ancak şu anda bu tartışmaların azaldığı ve İngiltere’nin Türkiye’nin adaylık sürecinde destek sağlamaya devam edeceği de raporda belirtiliyor.

İngiltere vizesi ve göçmenlik başvuruları (İngiltere turist/ziyaretçi vizesi, İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere yerleşim/evlilik vizesi, AB vatandaşlarının bağımlıları için İngiltere yerleşim vizesi, İngiltere çalışma/iş vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması vizesi, sürekli oturum, İngiltere vatandaşlığı vb.) ile İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik mevzuatı uzmanlarımızla başvurunuzu gerçekleştirebilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 2056 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler