image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Devam Edecek!

İngiltere Büyükelçisi Richard Moore yaptığı son açıklamada Ankara Antlaşması Vizesi başvurularının devam edeceğini, yani eskisi gibi yürürlükte olacağını belirtti.

Ankara Antlaşması Devam Edecek!

Ankara Antlaşması Vizesi, 1963’te imzalanan Ankara Antlaşması hükümlerine dayanan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pek çok avantaj sağlamakta olan bir vize türüdür. Bu anlaşma, İngiltere’nin 1973’te Avrupa Birliği’ne girmesi ile birlikte İngiltere için de bağlayıcı hale gelmiştir. Bu tarihten günümüze pek çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu kapsamda İngiltere’de iş kurmuş ve birçok hakka sahip olmuştur. Ancak İngiltere’nin AB’den çıkma kararı alması, Brexit sonrası bu anlaşmanın geçerli olup olmayacağı ile ilgili soruları gündeme getirdi ve bu süreçte de Ankara Anlaşması değerlendirme süreçlerinde beklemeler yaşandı. Daha önce yaptığımız Ankara Antlaşması Vizesi İptal Mi? haberinde bu beklemelerin çoğunlukla Ankara Antlaşması kapsamında bulunan kişilerin sürekli oturum izni ve İngiltere vatandaşlığı başvurularında gerçekleştiğini duyurmuştuk.

Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere vizesinin geleceğinin ne olacağına dair ise geçtiğimiz günlerde T.C. Londra Başkonsolosu Çınar Ergin yaptığı açıklamada Ankara Antlaşması Vizesi başvurularının İngiltere Avrupa Birliği’nden çıkana kadar yürürlükte kalacağını, çıktıktan sonra ise iki ülke arasındaki müzakerelere göre geleceğinin belirleneceğinin altını çizmişti. Bu vizenin 2 yıllık müzakere süreci sonrasında da devam etmesi için hem Türkiye hem de İngiltere’nin ortak çalışma yürüttüklerini belirtmişti.

İngiltere Büyükelçisi Richard Moore ise yaptığı son konuşmasında Ankara Anlaşması ile ilgili olarak “Ankara Anlaşması eskisi gibi yürürlükte. Yalnız, bu sene bazı gecikmeler yaşandı. Fakat bu gecikmeler başvuru sayısının artmasından kaynaklandı. Ankara Anlaşması’nı Brexit'ten ayırmak lazım.” açıklamasında bulundu.

Londra Başkonsolosu Çınar Ergin’in de İngiltere Büyükelçisi Richard Moore’un da yaptıkları açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Ankara Antlaşması Vizesi başvuruları, İngiltere Avrupa Birliği’nden çıkana dek aynı şekilde devam edecek. İngiltere’nin AB’den çıkmasının ardından da bu başvuruların devam ettirilmesi noktasında da hem İngiltere’nin hem de Türkiye’nin temsilcisinin de aynı doğrultuda açıklama yaptığı görülüyor. Büyükelçi Richard Moore da Başkonsolos Çınar Ergin gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere’ye gelerek kendi işlerini kurmaları ve İngiltere’ye yerleşmelerinin önünün açılacağına dair beklentilerin paralelinde açıklamalarda bulundu. AB’den çıkış sonrası akıbeti henüz netleşmeyen Ankara Antlaşması Vizesi başvurularının ne olacağı 2 yıllık müzakere süreci içerisinde belli olacak.

Ankara Antlaşması’nın 2 yıllık AB’den çıkış süreci sonrası nasıl devam edeceği ile ilgili herhangi bir gelişme olması halinde web sitemizden duyuru yapıyor olacağız. Bu vize kapsamında başvuru yapmayı planlayan ya da hâlihazırda bu kapsamda İngiltere’de bulunan kişiler değişiklerle ilgili web sitemizi takip edebilecekleri gibi ilk başvuru, uzatma, sürekli oturum izni ve İngiltere vatandaşlığı başvurularında CSS Legal uzmanlarıyla iletişime geçerek detaylı bilgi ve başvurularında profesyonel destek alabilirler. Şartlarını sağlamanın diğer puan bazlı vize türlerine göre çok daha kolay olduğu bu başvuruların ikna edici ve gerçekçi olması oldukça önem arz etmekte olup firmamız İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarından danışmanlık alarak başvuru yapmak başvuru sahipleri için oldukça faydalı olmaktadır.

CSS Legal, 2006’dan bu yana Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile başvuru sahiplerine hizmet sunmaktadır. İngiltere vizesiİngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 3862 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler