image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Yüksek Mahkemeden Ankara Anlaşmasına Ret!

Ankara Anlaşması Vizesi kapsamında 4 yıl İngiltere’de kaldıktan sonra alınabilen sürekli oturum izni alma süresini 5 yıla çıkaran ve şartları ağırlaştıran İçişleri Bakanlığına karşı Türk İş İnsanları Birliğinin açtığı davada Yüksek Mahkeme ret kararı verdi.

yüksek mahkeme

Ankara Antlaşması Vizesi, Birleşik Krallık’ta iş kurmak isteyen ve 18 yaş üstünde bulunan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının başvuru yapabildiği bir İngiltere vizesi türüdür. Düzenleme öncesi bu vize ile İngiltere’ye gidip iş kurduktan sonra vize uzatmaları ile toplamda 4 yıl bulunan kişiler sürekli oturum başvurusu, sürekli oturum iznini aldıktan 1 yıl sonra da İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapabilmekteydi. Ancak İçişleri Bakanlığı 2018’in Mart ayında bir mahkeme kararı sonrası süresiz oturum izni başvurularını bir süre askıya almış ve ardından şartları ağırlaştıran bir düzenleme ile başvuruların devam edeceğini bildirmişti. Bu bağlamda sürekli oturum izni alma süresi 5 yıla çıkarılmış ve şartları sağlamak eskiye nazaran zorlaşmıştı.

İngiltere İçişleri Bakanlığının (Home Office) bu düzenlemesine karşı Türk İş İnsanları Birliği, Yüksek Mahkeme’de dava açmıştı. Birlik, İçişleri Bakanlığını geçen yıl aldığı Ankara Anlaşması koşullarını ağırlaştırma kararını anlaşma kapsamında İngiltere'de bulunan yaklaşık 12 bin 500 kişi ile ailesini etkileyecek şekilde geriye doğru uygulaması için dava etmişti.

Yüksek Mahkemenin Ret Kararı

Yüksek Mahkeme aldığı kararla İçişleri Bakanlığının yaptığı değişikliğin mağduriyete yol açtığını kabul ederken, daha büyük kamu yararı içermesi bakımından orantılı ve meşru bir değişiklik olduğuna hükmetti.

Ret Kararı Temyiz Edilecek Mi?

Türk İş İnsanları Birliği, mahkemenin verdiği bu kararı yanlış ve adaletsiz bulduklarını ve hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getirdi. Temyize gideceklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ankara Antlaşması Vizesi başvurularından olumlu sonuç almanın oldukça zor olduğu herkesçe bilinmektedir. Başvuruları değerlendiren vize memurları ise en ufak bir hatada veya eksiklikte vize reddi verebilmektedir. Bu nedenle bu başvurularda titizlikle hazırlanmış bir başvuru dosyasıyla başvuru yapabilmek ve dolayısıyla olumlu sonuç alabilmek için vize danışmanlığı almak oldukça önem taşır. Olumlu sonuç alma ihtimalini yükseltmek üzere profesyonel destek alarak bir başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri firmamızdan danışmanlık alarak karmaşık vize başvuru sürecini kolaylaştırabilirler.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1221 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler