image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere’de Hükümet Değişiyor Mu?

İngiltere’de May hükümeti ile İşçi Partisi arasındaki görüşmeler sürerken 10 Nisan’da yapılacak olan Avrupa Birliği Zirvesi’nde çıkacak sonuçtan sonra neler olabileceği üzerine çeşitli analizler yapılmaya devam edilmektedir.

hükümet değişiyor mu

Theresa May, muhalefet partileriyle görüşmelere devam ederken yaptığı açıklamada 10 Nisan’da Brexit sürecini 30 Haziran’a erteleme talebinde bulunacağını söyledi. Avrupa Birliği ise 1 yıllık bir esnek Brexit (flextension) sürecinin her iki taraf için de iyi olacağı görüşünde. Zirvede Donald Tusk tarafından önerilecek olan 1 yıllık erteleme süresinde İngiltere hükümeti karara vardığı anda Brexit işlemlerine başlayabilecek. Ancak İngiltere bu sürecin uzamasını ve 23 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmayı istemiyor.

İngiliz Parlamentosunda anlaşmasız Brexit sürecini yasa ile engelleyebilecek olan tasarının kabul edilmesine rağmen İngiltere’nin hala 12 Nisan’da birlikten ayrılma ihtimali bulunuyor. Yasa tasarısı, Lordlar Kamarasında kabul edilirse ve II. Elizabeth tarafından da onaylanırsa no-deal Brexit yasa ile engellenmiş olacak ve May hükümeti de yasa dışı bir süreci sürdürmenin sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Ancak şimdilik Theresa May’in anlaşmalı Brexit olması ve özellikle “Brexit”in en kısa sürede olması için yaptığı uğraşlar sonucunda böyle bir ihtimalin çıkması oldukça düşük görünmektedir.

10 Nisan’da İngiltere’nin 30 Haziran’a erteleme talebinin kabul edilmesi ve İşçi Partisi ile yapılan görüşmelerde de bunun onaylanması halinde, anlaşma İngiliz Parlamentosuna sunulabilir. Eğer kabul edilmezse İngiltere hükümetinin İngiltere vs. Avrupa Birliği: Kim Kazanacak! başlıklı haberimizde ele aldığımız Genel Seçim, Brexit’in iptali gibi seçenekleri bulunmaktadır.

Avrupa Birliği ile Görüşmeler

İngiltere hükümeti hala Avrupa Birliği ile yeni görüşmelerin yapılabilmesi için yollar aramaktadır. Ancak Avrupa Birliği, geçen zamanlarda “yeni bir görüşmenin ve yeni bir anlaşmanın” olmayacağını ifade etmişti. Ancak şu an oldukça karmaşık olan Brexit sürecinin sonuca ulaşabilmesi için yeni görüşmelerin başlaması ve yeni bir anlaşmanın yapılarak İngiliz parlamentosunca kabul edilmesi daha olası görülmektedir. İngiltere’nin AB ile yeni görüşmelere başlaması ve bu görüşmelerin sonunda yeni bir Brexit Anlaşmasının yapılması hususunda May hükümeti İngiltere Parlamentosuna anlaşmayı sunarak onay bekleyecektir. Ancak bu sürede İngiltere’de siyasi çekişmeler sonucunda May hükümetinin değişmesi, Brexit için yeni bir referanduma gidilmesi veya Genel Seçimlerin olması seçenekleri de gerçekleşebilecektir.

Brexit için Orta Nokta

İngiltere Başbakanı, geçen haftaya kadar tüm orta yol çağrılarını reddederek kendi teklifini kabul etmeyen İngiliz Parlamentosuna “hard Brexit” için baskılarını sürdürmüştü. Ancak May’in “İşçi Partisiyle masaya oturmak dışında bir seçeneceği”nin olmadığını ifade etmesi, İngiltere için nasıl bir sonuca varılacağını oldukça belirsizleştirmektedir. İşçi Partisinin anlaşmasız Brexit’in olmasını engelleyecek tüm kozlarını kullanacağını, hükümetin ise Brexit’in artık bir sonuca bağlanması için tüm gücüyle çalışacağını öngörmek oldukça kolay.

Brexit’in İptali

Brexit hususunda Avrupa’da saflar belirlenmiş olmasına rağmen henüz bir sonuca varılmış değil. İngiltere Parlamentosu Brexit sürecini rafa kaldırsa bile ne Avrupa ne de İngiltere geçen üç yılı olmamış gibi sayabilir. Özellikle Avrupa ekonomisinin Brexit süreci sebebiyle İngiltere’ye tekrar güven duyabilmesi için İngiltere’nin nasıl bir yol izlemesi gerektiği hususunda birçok analiz yapılmaktadır. Avrupa’nın Brexit sonrası eskisi gibi olmayacağı öngörülüyor. Gölge Ticaret Bakanı (Shadow Business Secretary) Rebecca Long-Bailey, İngiltere hükümetinin anlaşmasız Brexit hususunda ısrar etmesi halinde İşçi Partisinin Brexit’in iptali (cancel Brexit) için güçlü bir şekilde çalışacağını ifade etti. Süreç uzadıkça İngiltere’nin AB’den asla ayrılamama ihtimalinin olduğu söylenmektedir.

Yeni bir seçim veya yeni bir referandum ile Brexit’in iptal olma ihtimali bulunmaktadır. Ancak bu seçenekler 2016 yılında yapılan Referandum’da “Evet” diyen ve Brexit sürecinin bu kadar uzamasından da bıkan İngiliz halkının yeni bir referandumda nasıl bir karar vereceğini belirsizleştirmektedir. İngiltere’de yapılan araştırmalara göre olası 2. Referandum için minimum hazırlık 6 ay sürecektir. Görüldüğü üzere 10 Nisan yaklaştıkça İngiltere zor bir seçim yapmanın eşiğine gelmektedir. 

Yeni Bir Başbakan

Brexit konusunda ne İngiltere ile Avrupa Birliği ne de İngiltere parlamentosuyla hükümet arasında bir sonuca varılabilmiş durumda. Bu karışıklık, İngiliz hükümeti Başbakanı Theresa May’in koltuğunun sallanmasına sebep olabilecek nedenler arasında gösterilmektedir. Gelecekte yapılacak bir seçimde Muhafazakâr Partiyi yönetecek yeni ismin Boris Johnson olabileceği kulislerde konuşulmaktadır.

İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere vizesi retlerine itiraz konusunda CSS & Co Legal Services 2006 yılından beri İngiltere göçmenlik düzenlemeleri, mevzuatı ve uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla profesyonel hizmet vermektedir. CSS Legal uzman danışmanlarına Londra, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek veya İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

 

Bu sayfa 1161 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler