image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere VS. Avrupa Birliği: Kim Kazanacak!!!

Avrupa siyasetinin tüm dikkati 10 Nisan’da yapılacak olan Avrupa Birliği Zirvesi’nde. İngiltere’nin hem kendi içindeki hem de AB ile olan ilişkilerindeki düğümü çözecek Zirve’den çıkacak sonuçlar Brexit sürecinin seyrini değiştirecek.

ingiltere vs. AB

İngiltere Başbakanı Theresa May, muhalefet partileriyle görüşmeler devam ederken Avrupa Birliği’nden “30 Haziran’a erteleme” talep edeceğini açıklamıştı. Donald Tusk ise İngiltere’nin parlamento ve hükümet arasındaki kararsızlığa bir çözüm olabilmesi, anlaşmasız Brexit’in ve “no-deal Brexit” etkilerinin önlenebilmesi amacıyla “flextension” olarak adlandırılan “flexibleBrexit önerisinde bulunacağını söyledi. 10 Nisan’da yapılacak olan Avrupa Birliği Zirvesi’nde tartışılacak olan bu tekliflerden hangisinin kabul göreceği, Avrupa Birliği tarafından karara bağlansa bile İngiliz Parlamentosunun bu kararı kabul edip etmeyeceği hala belirsiz. May hükümeti hala “short extension” yani kısa süreli bir erteleme için çıkar yol aramaya devam ediyor.

Donald Tusk’un önerisi de İngiltere için daha olası bir seçenek olarak görülüyor. 1 yıllık erteleme süresince İngiltere’de parlamento ile hükümetin karara varması halinde Brexit sürecinin 1 yıl dolmadan başlayabilecek olması İngiltere hükümeti için birçok kritik süreci beraberinde getiriyor. Yeni bir referandum, genel seçimler veya İngiliz parlamentosunun yeni bir erteleme kararını onaylaması gibi çeşitli olasılıkların bulunduğu İngiliz siyasetinde dengeler sürekli değişiyor.

İhtimaller…

10 Nisan’da Avrupa Birliği Zirvesi’nde “30 Haziran’a erteleme” talebi reddedilirse ya Brexit süreci sonlandırılacak ya da takvimlerde olduğu gibi 12 Nisan’da İngiltere anlaşmasız Brexit sürecini başlatmış olacak. Donald Tusk’un sunduğu teklif veya zirvede sunulan alternatif tekliflerden biri kabul edilirse İngiliz hükümeti ve muhalefet liderleri arasındaki görüşmelerde hangi kararın çıkacağı oldukça önemli olacak. Görüşmelerde teklifin kabul edilmesiyle teklif parlamentoya sunulacak. Ancak hükümet ve milletvekilleri arasında herhangi bir anlaşmanın olmaması ve parlamento seçimlerinde büyük çekişmelerin olması bekleniyor. Dolayısıyla tüm bu sürecin sonunda yeni bir referandum, 12 Nisan’da anlaşmasız Brexit, genel seçimler, parlamentoya sunulacak yeni Brexit senaryosu oylamaları veya Brexit’in iptal edilmesi gibi seçenekler İngiltere’yi bekliyor.

Brexit Yorumları

Son dönemde oldukça hareketli olan İngiliz siyaseti hakkında birçok yorum yapılmaya devam ediliyor. BBC yazarı Iain Watson, 30 Haziran’ın oldukça önemli bir gün olduğunu, Theresa May’in Brexit destekleyicilerinin (Brexiteers) oylarını alabilmek ve Avrupa Birliği’nden bir an önce kurtulabilmek için kısa süreli bir erteleme için uğraştığını ifade ediyor.

İskoç Ulusal Partisi milletvekili Stephen Gethins, “İngiliz Parlamentosunun ortak bir karara varamaması İngiltere’nin ekonomisine, istihdamına ve yaşam standartlarına zarar vereceği açıktır.” diye konuştu. İngiltere’nin önceliğinin yeni bir referandum olması gerektiğini öne sürdü.

İngiltere vizesi başvuru prosedürleri ile ilgili güncel değişiklikleri İngiltere vizesi başvurusu sahiplerine profesyonel hizmet sağlayan CSS & Co Legal Services’in web sayfasının CSS Legal Son Gelişmeler sayfasını takip ederek elde edebilirsiniz.

İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere vizesi retlerine itiraz konusunda CSS & Co Legal Services 2006 yılından beri İngiltere göçmenlik düzenlemeleri, mevzuatı ve uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla profesyonel hizmet vermektedir. CSS Legal uzman danışmanlarına Londra, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek veya İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa 1805 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler