image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Yine ve Yeniden BREXİT OYLAMASI…! 3. Defa

Avrupa Birliğinden çıkma prosedürlerini tamamlamaya çalışan Birleşik Krallık Avam Kamarası Başkanı John Bercow, üçüncü ve muhtemelen son kez Brexit anlaşmasının İngiliz Parlamentosunda oylanmasının önünü açtı. İngiliz Parlamentosunda bugün açılacak olan Brexit oturumunun karışıklık ve yoğun tartışmalarla geçmesi bekleniyor. Brexit anlaşmasının ana muhalefeti sayılan İşçi Partisi milletvekillerinin, gelecekte AB ile daha yakın ilişkiler kurulması gerektiğini savunması sebebiyle Avrupa Birliğinden çekilme anlaşmasında olumsuz oy kullanması öngörülüyor.

2019 yılında İngiltere’nin gündemini meşgul eden Brexit oylamaları 15 Ocak ve 12 Mart’ta parlamentoda büyük çoğunlukla reddedilmişti. Bugün yapılacak olan oylamada parlamentonun yarısından fazlasının olumlu oy kullanması halinde Brexit kabul edilmiş olacak ve Brexit anlaşmasının kabul edilmesi halinde İngiltere, AB ile May hükümeti arasında yapılan Brexit anlaşmasına istinaden 22 Mayıs’ta AB’den çıkmış olacaktır. Bu süreçte Avrupa Birliği ve İngiltere arasında 2 yıl sürecek olan ticari ilişkiler üzerine çeşitli görüşmeler ve anlaşmalar yapılacaktır. Ancak İngiltere parlamentosunun Brexit anlaşmasını kabul etmemesi sonucunda May hükümetinin 12 Nisan’da anlaşmasız çıkma kararı almasıyla muhtemel sonuç olarak İngiltere’de birtakım siyasi çalkantılar ve belirsizlikler kapıda görünebilecektir.

Alternatif olarak, parlamentonun bugün anlaşmayı onaylamamasıyla, daha önceki oylamalarda net bir şekilde parlamentonun “hard brexit" yani anlaşmasız şekilde AB’den ayrılmayı da istememesi noktasında istikrar sürerse, İngiltere’nin anlaşmasız çıkmak için öngörülen tarih olan 12 Nisan veya anlaşmalı ayrılık tarihi olan 22 Mayıs’ta AB’den ayrılmasının mümkün olmayacağı öngörülmektedir. Bu sebeple, 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Avrupa Birliği Parlamento seçimlerine İngiltere’nin girmek zorunda kalacağını ifade eden Jean-Claude Junker, Theresa May’in işini zorlaştırmaktadır.

İngiltere’de, AP seçimlerine katılabilmek için Brexit kararının 22 Mayıs’tan ileri bir tarihe atılması halinde, AB’den ayrılış sürecinin ne zaman olabileceği belirsiz kalabilecek ve oldukça uzun bir süre alabilecek olup, böylesi bir durum AB’den ayrılık öncesi II. Referandum ihtimali ortaya çıkaracağı gibi yeni bir seçime de götürebilecektir.

İngiltere gündeminin İngiltere vizesi türleri üzerinde yaratacağı etkiler sebebiyle ne tür değişiklikler olacağı gibi hususlarda İngiltere vizesi ile Birleşik Krallık’ta bulunan veya İngiltere’ye gitmek isteyen bireyleri son gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğiz. “İngiltere vizesi başvuru prosedürleri değişiyor mu?”, “İngiltere ile ilgili son gelişmeler nelerdir?”, “Ankara Anlaşması iptal edilecek mi?” gibi soruların cevaplarını CSS & Co Legal Services Son Gelişmeler sayfasını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

CSS & Co Legal Services 2006 yılından beri İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere vizesi retlerine itiraz konusunda İngiltere göçmenlik düzenlemeleri, mevzuatı ve uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla profesyonel hizmet vermektedir. CSS Legal uzman danışmanlarına Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek veya İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa 2260 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler