image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

May’in Etrafı Sarıldı: Brexit, Avrupa Birliği, İşçi Partisi

Avrupa Birliği Zirvesi’ne 1 gün kala “her yolu” deneyeceğini söyleyen Theresa May, İşçi Partisi ile yaptığı görüşmelerden sonuç alamaması, İngiliz Parlamentosunun “anlaşmasız Brexit”i engelleyen tasarıyı yasalaştırması ve AB Zirvesi’nin yaklaşması sebebiyle yüzünü Avrupa ülkelerine döndü.

mayin etrafı sarıldı

“Anlaşmasız Brexit” Tasarısı Yasalaştı!

İngiltere’de muhalif parti milletvekillerinin “anlaşmasız Brexit”i önleyici yasa tasarısı, Lordlar Kamarasında birtakım değişiklikler yapılarak ve sonrasında Avam Kamarasında kabul edilerek yasalaştı. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tasarıyı zaman kaybetmeden onayladı. Tasarının ilk halinde Theresa May’in Avrupa Birliği’nin önerdiği tarihi de Avam Kamarasının onayına sunması beklenecekti. Ancak Lordlar Kamarasında yapılan değişiklikler içerisinde bu hususun zorunluluğu da ortadan kalktı. Yapılan değişikliklerden bir diğeri, “İngiltere’nin AB’den talep edeceği tarihin 22 Mayıs’tan önce olmaması” şeklinde düzenlendi. Lordların yaptığı oylamada tasarı 390 “Evet” oyu ile kabul edildi.

İngiltere Parlamentosunda yapılan bu yasalar ve değişiklikler Theresa May hükümetinin elini kolunu bağlıyor. Avrupa Birliği için bağlayıcılığı bulunmayan bu yasa, İngiliz hükümetinin “no-deal Brexit” sürecinin önüne geçti. Ancak AB’nin Theresa May’in 30 Haziran’a erteleme talebini kabul etmemesi sonucunda İngiltere’nin nasıl bir yol izleyeceğinin belirsizliği çeşitli senaryoları beraberinde getirmeye devam ediyor.

Theresa May Çıkar Yol Arıyor!

Theresa May’in AB’ye gönderdiği, Brexit sürecini 30 Haziran’a erteleme talebinde bulunduğu mektuba yanıt olarak Donald Tusk her ihtimale karşı Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine hazırlık yapılması gerektiğini belirtmişti. Ancak Theresa May, AP seçimlerine katılmadan Brexit sürecini başlatabilmek için çıkar yol arıyor.

Theresa May, Avrupa Birliği’nden bir an önce ayrılabilmek için çözümsüz görünen Brexit sürecinde tavizler vermesi gerektiğini anladı ve İşçi Partisi ile “uzlaşı görüşmeleri”ne (compromise talks) başladı. İşçi Partisi ile görüşmelerin temelinde “Gümrük Birliği”nin bulunduğu söyleniyor. Kültür Bakanı Jeremy Wright, bu görüşmeler için iki tarafın da uzlaşı için hazır olduğunu not etti ve “Görüşmelerin devam etmesini umuyorum.” dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği Zirvesi öncesi Almanya ve Fransa ile görüşmek için Avrupa’ya gitti. Avrupa ülkelerinin 30 Haziran’a erteleme talebi hususunda görüşlerini almak ve AB’yi yeni müzakere sürecini başlatmak adına ikna edebilmek için Alman Başbakanı Merkel’le görüştü. Avrupa turunda May, ilk görüşmesini Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile yaptı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker ile görüşme yapması beklenen May, Fransa Başbakanı Macron’la da görüşme yapacak. Diğer Avrupa ülkelerinin başbakanlarıyla da telefon görüşmesi yapma ihtimali bulunan May, yeni bir erteleme için onay almak istiyor.

Yeni Bir Parti & Yeni Bir Başbakan

İngiltere’de çeşitli sebeplerle istifa eden İşçi Partisi ve Muhafazakâr Parti milletvekilleri “Change UK” adlı bir parti kurma sürecini resmi olarak başlattı. Liderliğine Heidi Allen getirilen, İngiltere’de “değişim”i hedefleyen partiyle toplumdaki Brexit sürecinin yarattığı kutuplaşma havasının değişebileceği öngörülüyor. Şubat ayında Brexit destekçileri “Brexit Partisi”ni kurmuştu. İngiltere’de yapılan araştırmalarda geleneksel partilere olan güvenin azalması sebebiyle “Change UK” ve “Brexit Partisi” İngiltere’de yeni bir oluşumu gerçekleştirebilir. Yeni kurulan partilerle birlikte İngiltere’deki dinamiklerin değişmesi, genel seçimlerin yapılmasıyla yeni bir başbakanın gelebileceği de ihtimaller arasında bulunuyor.

Zirve Öncesi İhtimaller…

Avrupa Birliği Zirvesi’nden önce anlaşma sağlanabilmesi için May hem İngiltere’de Brexit muhalifleriyle hem de Avrupa ülkeleriyle görüşmelerine hız kesmeden devam etmektedir. İşçi Partisi ile yapılan görüşmelerde Gümrük Birliğinde kalma hususunda tartışmalar yapılırken İngiltere Başbakanı, Avrupa’ya giderek Almanya ve Fransa Başbakanı’yla görüşme yaptı. Bu görüşmelerin bugün de devam etmesi bekleniyor. Ancak Theresa May’in yeni bir anlaşma teklifinin veya erteleme talebinin nasıl bir yankı bulacağı bilinmezliğini koruyor.

Theresa May’in yeni bir erteleme talebinin kabul edilmesi halinde kendini ve hükümetini riske attığı öngörülüyor. İngiltere’de yeni partiler ve yeni dinamiklerin oluşması, Brexit sürecinin uzaması gibi sebeplerle bloklaşan ve gerginleşen halk yeni bir referandum veya yeni bir seçim ihtimalinde May’i koltuğundan edebilir.

Theresa May’in AB ile yaptığı anlaşmada “Gümrük Birliği” ve “Ortak Pazar” kırmızı çizgisiydi. AB’den tam olarak ayrılmak isteyen May’e İşçi Partisi, masada Gümrük Birliği’ni kabul ettirmeye çalışıyor. İngiltere’nin tek taraflı olarak 50. maddeye dayanarak Brexit’i iptal etmesi de söz konusu. Özellikle, AB’nin yeni bir ertelemeyi ve yeni bir müzakere sürecini kabul etmemesi, İngiliz Parlamentosunun “anlaşmasız Brexit”i önlemek amacıyla yasa düzenlemesi Theresa May’i Brexit’in iptali için zorlamaktadır. Fransa’nın İngiltere’nin 30 Haziran’a erteleme talebini siyasi bir manevra olarak görmesi sebebiyle erteleme talebine sıcak bakmadığı düşünülüyor. Bu nedenle Theresa May’in Zirve öncesi yapacağı görüşmelerde Fransa ve Almanya’yı ikna edip edemeyeceği konusu tam bir muamma.

Tamamlanmasının yıllar alabileceği söylenen ama her an yeni bir gelişmenin yaşandığı Brexit sürecinde CSS & Co Legal Services olarak gelişmeleri değerlendirmeye ve başvuru sahiplerini bilgilendirmeye devam edeceğiz.

2006 yılından beri CSS & Co Legal Services, İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere Vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında hizmet vermekte olan bir müşavirlik şirketidir. İngiltere vizesi başvuru süreci ile ilgili soruları bulunan bireyler, CSS Legal İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla CSS & Co Legal Services uzman danışmanlarına ulaşarak her türlü sorularına yanıt bulabilir ve vize işlemlerini danışmanlarımızla başlatabilirler.

Bu sayfa 1156 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler