image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Anlaşmasız Brexit Artık YASAK!

İngiltere’nin parlamento ile hükümeti, halk ile diplomatları karşı karşıya getiren Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde May hükümeti sona yaklaşıyor. İngiliz Parlamentosu, “Anlaşmasız Brexit”i önleyecek olan yasa tasarısını 1 oy farkla kabul etti.

yasak

Anlaşmasız Brexit Olmayacak!

İşçi Partisi Milletvekili Yvette Cooper öncülüğünde hazırlanan İngiltere’de “Anlaşmasız Brexit”i önleyecek yasa tasarısı kabul edildi. 312 “Hayır”a karşı 313 “Evet” oyuyla İngiltere Parlamentosu “Anlaşmasız Brexit”i önleyecek olan tasarıyı onayladı. Tasarı, İngiliz parlamentosunun Lordlar Kamarasında da kabul edilirse Kraliçe II. Elizabeth’in onayıyla yürürlüğe girecek. Eğer yasa olarak çıkarsa “Anlaşmasız Brexit”in yürütülmesi kanun dışı bir sürecin devam ettirilmesi olacak ki bu da May hükümetini yasa dışı bir süreç işletmenin sonuçlarıyla karşı karşıya getirecektir.

İngiltere Parlamentosu, May’in anlaşmasını kabul etmez ve bu tasarı da yasa olarak kabul edilirse Theresa May’in 22 Mayıs sonrasına erteleme talebinde bulunması gerekmektedir. Zira 22 Mayıs’a kadar yapılacak olan erteleme talebi May hükümetinin yaptığı anlaşmanın onaylanması şartına bağlanmıştı. Eğer anlaşma 12 Nisan’a kadar onaylanmaz ise 22 Mayıs’a erteleme talebi geçerliliğini yitirecek ve daha uzun erteleme söz konusu olabilecek. Bunun sonucunda İngiltere, Avrupa Parlamentosunun (AP) seçimlerine katılacak.

May hükümeti ise hala İngiltere’nin AP seçimlerine girmeden AB’den ayrılması gerektiğini savunuyor; ancak ayrılığın anlaşmasız olmaması için de çaba göstermeye devam ediyor. AB’den ayrılma tarihi 29 Mart’tan 12 Nisan’a çekilmişti. Parlamentonun Anlaşmasız Brexit’i kabul etmemesi ve AB’nin yeni bir erteleme için “somut nedenler”in bulunması gerektiğini söylemesi Theresa May’in elini zorlaştırmakla kalmıyor İngiltere’deki karmaşık ve gergin havayı giderek artırıyor. 10 Nisan’daki Zirve’de İngiltere’nin AB’den uzatma talep etme ihtimalinin yüksek olduğu görüşü hâkim ancak AB’nin bunu kabul edip etmeyeceğini ilerleyen günlerde görebileceğiz.

Theresa May, muhalefet liderleri ile bugün yapacağı bir görüşmeyle hem ılımlı bir anlaşmaya varmaya hem de Brexit’in gerçekleşmesini sağlamaya çalışıyor. Theresa May’in umutsuz olduğu yorumunu yapan Alastair Campbell’e rağmen May hükümeti yeni politikalar geliştirmeye devam edecek gibi görünüyor.

BREXİT ERTELENECEK Mİ?

İngiltere Başbakanının AB’den 22 Mayıs AP seçimlerinin öncesine kadar kısa süreli bir erteleme talebinde bulunacağını ifade etmesinin ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker İngiltere için daha fazla ertelemenin olmayacağını açıklamıştı.

Düzenli bir ayrılık olabilmesi için çok çaba sarf ettiklerini; ancak her olasılığa karşı da hazırlıklarını tamamladıklarını söyleyen AB Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Moscovici, Anlaşmasız bir Brexit olması halinde İngiltere ile yeni gümrük ve vergilendirme düzenlemelerinin yapılacağını ve İngiltere ile ithalat ve ihracat yapmaya devam etmek isteyen Avrupa şirketlerinin evraklarını tamamlaması gerektiğine vurgu yapmıştı.

Genel Seçim veya yeni bir referandum seçimlerinin riskli olduğunu bilen Theresa May’in muhalefet parti liderleri ile yaptığı görüşmeden sonra nasıl bir açıklama yapacağını ve Brexit sürecinin İngiltere’nin diğer ülkelerle ilişkisini nasıl etkileyeceğini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere vizesi retlerine itiraz konusunda CSS & Co Legal Services 2006 yılından beri İngiltere göçmenlik düzenlemeleri, mevzuatı ve uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla profesyonel hizmet vermektedir. CSS Legal uzman danışmanlarına Londra, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek veya İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa 2702 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler