image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere’deki Yabancı Akademisyenlere Oturum Şoku

İngiltere’de University of St.Andrews’ta akademisyenlik yapmakta olan Emily Michelson 14 ay araştırma yapmak üzere İtalya’da bulunduğu için İngiltere göçmenlik kurallarına göre sürekli oturum izni alamıyor.

refused

Amerikalı akademisyen Emily Michelson’un İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) ile verdiği mücadele, İngiltere’de yabancı akademisyen olup yurtdışında başka ülkelerde araştırma yapmak için ülke dışında uzun süreler bulunan kişilerin İngiltere’de yerleşebilmelerinin önünde göçmenlik kurallarının engel olduğunu açıkça gösteriyor.

İngiltere göçmenlik kurallarına göre İngiltere’de Tier-2 İngiltere Çalışma Vizesi ile bulunan kişilerin sürekli oturum alabilmesi için 5 yıl kesintisiz şekilde Birleşik Krallık’ta bulunmuş olmaları gerekiyor. Uzatmalarla birlikte en fazla 6 yıla kadar İngiltere’de kalınabilen bu çalışma vizesinde süresiz oturum izni için ülkede bulunulan her 1 yıl içinde 180 günden fazla ülke dışında bulunmamış olmak gerekiyor. Bu kural gereğince Emily Michelson 14 ay İtalya’da bir bursla araştırma yapmak üzere bulunduğu için sürekli oturum izni alamıyor. İtalya’da geçirdiği süre işinin önemli bir parçası olmasına karşın Amerikalı tarihçinin başvurusu İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından reddedildi. Bakanlık akademisyenin İtalya’da geçirdiği süreyi İngiltere’deki işinin devamı olarak kabul etmiyor ve kurallardan kesinlikle ödün vermiyor. Yalnızca mücbir sebeplerin olması halinde bu kural devre dışı bırakılıyor. İş ile ilgili nedenler ise mücbir sebeplerden biri olarak kabul edilmiyor. 

İngiltere göçmenlik hukuku uzmanları, bunun talihsiz bir düzenleme olduğunu ve bu tip durumlar için takdir yetkisinin genişletilmesi gerektiği üzerinde duruyorlar. Bunun yanında üniversitelerin çalıştırdıkları yabancı akademisyenlerin başka ülkelerde araştırma yapmaları kararını bu kuralı unutmadan almalarının akademisyenlerin zor durumda kalmaması için yararlı olacağını dile getiriyorlar.

Bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü ise bu dosya ile ilgili olarak Tier-2 İngiltere Çalışma Vizesi ile İngiltere’ye gelen Dr. Michelson’un başvurusunun 5 yıl kesintisiz bir periyodu kapsayacak şekilde ülkede yaşamadığı için reddedildiğini ancak itiraz başvurusuna kadar kalış izni verildiğini bildirdi.

İngiltere Tier-2 Çalışma Vizesi ve sürekli oturum izni başvurularının İngiltere göçmenlik kurallarına uygun olarak yapılması ve ikna edici olması olumlu sonuç almak için oldukça önem arz ediyor. Başvurusundan olumlu sonuç alma ihtimalini arttırarak ikna edici bir başvuru gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri CSS Legal uzmanları ile iletişime geçebilirler.

CSS & Co Legal Services, 2006 yılından bu yana vize danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızdan detaylı bilgi alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://www.timeshighereducation.com

Bu sayfa 3317 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler