image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

BREXIT YİNE ERTELENİYOR!

İngiltere Başbakanı Theresa May’in kabine toplantısı sonrası İşçi Partisi Başkanı Jeremy Corbyn’e yeni bir anlaşmanın sağlanabilmesi ve Brexit sebebiyle bloklaşan ülkenin yeniden bir araya getirilebilmesi için masaya oturma teklifi siyaset ve ekonomide dengeleri değiştireceğe benziyor.

brexit yine erteleniyor

İngiltere Siyaseti

Theresa May, dün kabinesi ile yaptığı 7 saatlik toplantının ardından Brexit sürecinin hem parlamentoyu hem de İngiliz halkını muazzam bir baskı altına aldığı, İngiliz siyasetini yaraladığını ifade etti. Avrupa Birliği ile yapılan Geri Çeklime Anlaşmasının (Withdrawal Agreement) AB ile tekrar görüşülme ihtimalinin olmadığını, İngiltere için anlaşmasız Brexit’in (no-deal Brexit) uzun vadede başarılı olacağını; ancak anlaşmalı bir Brexit’in en iyi seçim olacağı görüşü sebebiyle İşçi Partisi Başkanı Jeremy Corbyn ile yeni bir Brexit anlaşması için masaya oturabileceğini ve uzlaşı olması halinde AB ile gelecekteki ilişkilerin nasıl şekilleneceğine dair bir dizi seçeneği parlamentoda oylama yolunun açılabileceğini dile getirdi. İngiltere Başbakanı Theresa May, Parlamentonun karara varması halinde hükümetin buna uymaya hazır olduğunu ve oylamanın “Brexit hususunda bölünmüş ülkeyi tekrar bir araya getirmek” için hükümete izin vereceğini söyledi. Jeremy Corbyn ile bugün yapılacak görüşmede Brexit düğümünün çözülüp çözülmeyeceği merak konusu.

İngiltere Parlamentosundan Brexit’in ertelenmesine ilişkin bir kararın çıkması halinde bunu Avrupa Parlamentosu seçimlerine kadar yapmayı ve yeni bir karara varıldığı takdirde seçimlerden önce uygulanacağını Theresa May ifade etti. İngiltere Parlamentosunda erteleme kararının çıkması halinde 12 Nisan’dan 23 Mayıs’a kadar kısa süreliğine bir erteleme talebinde bulunacak olan May hükümeti, bu süre zarfında alınacak bir kararı hemen uygulamaya koyacağını ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine kadar anlaşmalı Brexit’i gerçekleştirmeyi hedeflediği belirtti.

Avrupa Birliği

İngiltere Başbakanının kabinesi ile yaptığı toplantının sonrasında May’in Jeremy Corbyn’e yaptığı teklif, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın sabırlı olma çağrısını beraberinde getirdi. “Brexit’e ilişkin sonucun nasıl olacağını bilmesek de sabırlı olmalıyız.” diyerek, Donald Tusk, İngiltere’nin (hard Brexit) birlikten çıkması konusunun uzaması sebebiyle gerilen diplomatlara çağrıda bulundu. 

Brexit Ekonomisi

Avrupa Birliği’nden çıkma planı üzerinde İngiltere politika yapıcıları tarafından anlaşmaya varılamamış olması İngiltere ekonomisinin paralize olmasına ve kaos ortamının oluşmasına sebep olabilir.

Zayıflayan konut piyasası, düşüşe geçen araba üretimi, aşağı yönde hareket eden yatırım ve karamsar yöneticilerin açıklamaları ekonomik büyümeyi negatif anlamda etkilemektedir. İngiliz siyasetindeki belirsizlik ekonomik sarsıntıya sebep olmasıyla birlikte ekonomik durgunluğu (stagnation) beraberinde getirdi. Özellikle emlak piyasasını etkileyen Brexit düğümünün yatırımların oldukça düşerek ekonominin alarm vermesine sebep olabileceği ekonomi dünyasının gündeminde. 2018 yılının son 3 ayında iş dünyasındaki yatırımların 0.9% oranında düştüğü gözlemlendi. İngiltere Bankası belirsiz Brexit sürecinin şimdiden İngiliz ekonomisinin %2 küçülmesine sebep olduğunu ifade etti. İş dünyası çevrelerinde Brexit sürecindeki belirsizliğin ve kararsızlığın sürmesi halinde üretim seviyesinin düşeceği öngörülüyor.

Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar, İngiltere’deki yatırımlarını ve varlıklarını Brexit belirsizliği sebebiyle geri çekmeye başladı. Almanya, Fransa, İrlanda ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinin bankaları yeni yatırımlarını bölgesel tutma kararı almış durumda. İngiltere’den 7.000 finansal yatırımın (finance jobs) yakın gelecekte çıkma ihtimalinin İngiltere’ye £600 milyon vergi kaybettirebileceği hesaplanmaktadır. 

İngiltere’nin Geleceği

Theresa May’in İngiltere’nin geleceği için Jeremy Corbyn’e yaptığı teklifin alt metninde anlaşmasız ayrılığın önüne geçmeye çalışmış olabileceği görülmektedir. Kendi anlaşmasını diretmeyeceğini ve parlamentonun kararına saygı duyarak gelecek oylamalarda hangi karar çıkarsa çıksın onu uygulayacağını ifade eden May’in önünde yine birçok zorlu seçenek bulunuyor.

Jeremy Corbyn ile yapılacak görüşmede bir sonucun çıkması ve parlamento oylamasında çoğunluğu sağlayarak kabul edilmesi halinde hükümetin bunu uygulaması beklenmektedir. Ancak görüşmelerde ve İngiliz Parlamentosu’nda yapılacak yeni oylamalarda bir sonucun çıkmaması halinde Theresa May’in iki seçeneği bulunmaktadır. Birincisi; 12 Nisan’da anlaşmasız olarak birlikten ayrılma çalışmalarına başlayabilir. Ancak bu seçenek, parlamento tarafından istenmiyor ve kendi kabinesi içerisinde de kabul görmüyor. Hard Brexit olması halinde; insanların serbest dolaşımının Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere arasında sınırlandırılması (freedom of movement), artık Ortak Pazar’ın bir parçası olmayacak olan İngiltere’de gümrük ve liman vergilerinin düzenlemesinin yapılması, Avrupa ülkeleri ile yeni gümrük anlaşmalarının yapılacak olması vb. durumların olması beklenmektedir.

May’in ikinci seçeneği ise erteleme talebinde bulunarak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmak. Brexit’in ertelenmesi, ortalama 1 yıllık bir süreç olarak öngörülüyor. Brexit’in ertelenmesi sonrasında tekrar oylama veya AB ile yeniden müzakere süreci başlayabilir. Ancak İngiltere siyasetinde dengelerin değişerek yeni bir referandum ve genel seçimin olması da ihtimaller arasında gösteriliyor.

Theresa May’in bugünkü politikası Avrupa Parlamento seçimlerine girmemek ve aynı zamanda anlaşmasız Brexit’i de engellemek olarak yorumlanabilir. Theresa May’in İngiliz Parlamentosunun hiçbir teklifi kabul etmemesi halinde ya hard Brexit yolunu seçeceği ya da Brexit sürecini (cancel Brexit) iptal edeceği kulislerde büyük oranda kabul gören seçenekler arasında bulunuyor. Brexit efsanesinin (Brexit Saga) önümüzdeki günlerde nasıl şekilleneceğine dair haberleri CSS & Co Legal Services olarak yayınlamaya devam edeceğiz.

CSS & Co Legal Services İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere vizesi retlerine itiraz konusunda 2006 yılından beri İngiltere göçmenlik düzenlemeleri, mevzuatı ve uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla profesyonel hizmet vermektedir. CSS Legal uzman danışmanlarına Londra, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek veya İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa 2177 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler