image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Brexit: Şimdi Ne Olacak?

İngiliz parlamentosunda Brexit çıkmazı gittikçe derinleşiyor. İngiliz Parlamentosu, Brexit sürecinin geleceğine ilişkin bağlayıcı olmayan oylamanın sonucunda yine ve yeniden Brexit senaryolarının hiçbirinde çoğunluğu sağlayamadı. Oylamanın hükümet üzerinde yasal bağlayıcılığı bulunmuyor ancak gözler şimdi May hükümetinin bu oylama sonucunu dikkate alarak -veya almayarak- nasıl bir yol izleyeceğinde.

brexit: şimdi ne olacak?

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkma sürecinde İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında sunulan dört farklı Brexit senaryosu daha bağlayıcı olmayan, ancak parlamentonun ruhunu yansıtan belirleyici oylama “indicative votes” sonucunda reddedildi. Hiçbir seçenekte İngiltere çoğunluğu sağlayamamasının yanı sıra Gümrük Birliğinden (European Custom Union) çıkılmaması “Soft Brexit”in bir ayağı olan seçenek 273 “Evet”e karşı 276 “Hayır” ile reddedildi. İngiltere’nin Gümrük Birliği, Ortak Pazar ve Avrupa Serbest Ticaret Alanı üyeliğinin sürdürülmesi, Brexit anlaşması için yeniden referandum yapılması, Brexit’in 50. maddeye dayanarak tek yanlı olarak durdurulması seçeneği de Avam Kamarası milletvekillerinin çoğunluğunu sağlayamadı.

"Soft Brexit" Nedir?

“Soft Brexit”, İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması sürecinde “Hard Brexit”in yaratacağı etkililerin azaltılabilmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkarılan bir seçenektir. İngiltere Avrupa Birliğinden çıkarken; Avrupa Ekonomik Topluluğu içerisinde kalabilir veya Avrupa Gümrük Birliği üyesi olarak kalabilir ya da her ikisi içerisinde de kalabilir.

"No-deal Brexit" Seçeneği ve Diğer Senaryolar

May hükümeti, 12 Nisan’da “no-deal Brexit” seçeneğine de gidebilir, ancak AB’den erteleme talep etmesi de büyük bir olasılık olarak hükümetin önünde durmaktadır. İngiltere’nin Brexit sürecini ertelemesi durumunda Avrupa Parlamentosunun seçimlerine katılması beklenmektedir. May hükümetinin tekrar oylama talebinde bulunması da olası görünmektedir. İngiltere Brexit’in AB’den yeniden müzakere talebinde bulunabileceği de çeşitli çevrelerce dile getirilmektedir. Brexit karşıtı olan İşçi Partisinin Genel Seçim talebinde ısrarcı olması veya hükümetin Brexit için ikinci bir referanduma gitmesi de mümkün. Brexit senaryoları içerisinde May hükümetinin son seçeneği olarak görünen Brexit’in Treaty on European Union 50. maddeye dayanarak iptal edilerek (Cancel Brexit) yeni bir sürece girilmesi de söz konusu. Brexit krizi sürecinde geleceğin nasıl şekilleneceği hakkında İngiltere vizesi sahiplerinin veya İngiltere vizesi başvurusunda bulunacak olan bireyleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

“İngiltere vizesi başvuru prosedürleri değişiyor mu?”, “İngiltere ile ilgili son gelişmeler nelerdir?”, “Ankara Anlaşması iptal edilecek mi?” gibi soruların cevaplarını CSS & Co Legal Services Son Gelişmeler sayfasını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere vizesi retlerine itiraz konusunda CSS & Co Legal Services 2006 yılından beri İngiltere göçmenlik düzenlemeleri, mevzuatı ve uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla profesyonel hizmet vermektedir. CSS Legal uzman danışmanlarına Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek veya İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa 2160 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler