image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

BREXIT ANLAŞMASI 3. KEZ REDDEDİLDİ!!!

Brexit, İngiltere Parlamentosu tarafından 286 “Evet”e karşı 344 “Hayır” oyuyla 3. kez reddedildi.

Brexit 3. kez red edildi

İngiltere Avam Kamarası Başkanı John Bercow’un, Brexit anlaşmasının parlamentoda 3. kez oylanmasını kabul etmesinin ardından dün yapılan oylamada İngiliz Parlamentosu Brexit anlaşmasını 3. kez reddetti. Theresa May, oylama sonucu açıklandıktan sonra kürsüde yaptığı açıklamada “referandum talebine uygun olarak hükümetin düzenli bir Brexit için konunun üzerine gideceği”ni ifade etti. “Yasal yükümlülük” olarak Avrupa Birliğinden ayrılacağını; ancak anlaşmasız Brexit’i engellemek için yeni bir düzenleme yapmaya zaman kalmadığını belirtti.

İngiltere Parlamentosu AB ile varılan ve 2 bölümden oluşan Brexit anlaşmasının bir bölümünü oylayarak 3. kez reddetti. Bir kısmı, Avrupa Birliğinden ayrılma şartlarını içeren çekilme anlaşması, bir diğeri de Londra ile Brüksel arasındaki ilişkileri içeren siyasi belge olan Brexit anlaşmasının birinci kısmının, parlamentodan geçmesi halinde May, istifa etme sözü vermişti. Ancak bu koşullu istifa vaadinin milletvekilleri arasında karşılık bulmamış olduğu görülüyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiliz Parlamentosunun 3. kez Brexit anlaşmasını reddetmesi sonrasında 10 Nisan’da zirve düzenleme kararı verildiğini açıkladı. Avrupa Birliği, Brexit anlaşması içerisinde iki seçenek sunmuştu. Bunlardan birincisi, İngiliz Parlamentosunda Brexit anlaşmasının onaylanması halinde 22 Mayıs’ta AB’den çıkma sürecinin ve 2 yıllık ticari anlaşma ve görüşmelerin başlaması; ikincisi ise anlaşma kabul edilmezse 12 Nisan’da anlaşmasız Brexit (hard Brexit) olarak İngiltere’nin AB’den ayrılmasıydı. İngiliz parlamentosunun ısrarlı ve kararlı bir şekilde Brexit anlaşmasını onaylamaması anlaşmasız bir Brexit ihtimalini güçlendirmiş durumda.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Junker, İngiltere’nin birlikten ayrılma sürecini AP seçimlerinden önce gerçekleştirmiş olması gerektiği, aksi takdirde İngiltere’nin seçimlere katılmakla yükümlü olduğunu söyledi. İngiltere’nin erteleme talep etmesi durumunda bunu (23- 26 Mayıs) AP seçimleri başlamadan yani 23 Mayıs sonrası bir tarihte olması öngörülüyor. Bunun sebebi olarak AP seçimlerine kalan sürede İngiltere’nin genel seçim, ikinci bir referandum veya yeni bir anlaşma düzenlemek için yeterli bir süresinin olmaması verilebilir. Ertelemenin olması durumunda İngiltere’nin AP seçimlerine katılması ve ertelemenin de 1 yıl kadar olması tahmin ediliyor.

İngiltere parlamentosunun ve hükümetin Brexit hususunda anlaşma sağlayamaması, bundan sonra neler olabileceği hakkında birçok senaryo üretilmesine sebep olmaktadır. Pazartesi günü, milletvekillerinin ellerindeki Brexit anlaşmasına alternatif oluşturmaya çalıştıkları ve 8 farklı öneri sunarak hiçbirinde anlaşmadıkları Brexit önerilerinin ikinci oturumu gerçekleştirilecek ve kendi aralarında ortak bir karara varmaya çalışacaklar. Ancak 12 Nisan’da İngiltere’nin AB’den ayrılmasını düzenleyen 50. maddenin işleyişini durdurarak, Avrupa Adalet Divanı’nın da Aralık 2018’de verdiği kararda belirtildiği üzere İngiltere’nin AB’den ayrılmayı tek taraflı olarak iptal ederek ayrılma sürecine yeniden başlaması da ihtimaller arasında gösterilebilir. İngiltere’de muhalefetin May’in istifa ederek yeni bir seçime gidilmesi talebi veya yeni bir referandum yapılması da ciddi alternatifler arasında gösteriliyor.

İngiltere gündemindeki son gelişmelerin neler olduğu, Brexit'in İngiltere vizesi sahibi veya İngiltere’ye seyahat etmeyi düşünen bireyleri nasıl etkileyeceği, İngiltere vizesi türleri ve prosedürlerinde yapılan değişikliklerin neler olduğu hususunda güncel haberleri takip etmeye ve sizlerle paylaşmaya CSS Legal olarak devam edeceğiz. CSS & Co Legal Services İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere vizesi retlerine itiraz konusunda 2006 yılından beri İngiltere göçmenlik düzenlemeleri, mevzuatı ve uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla profesyonel hizmet vermektedir. CSS Legal uzman danışmanlarına Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek veya İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa 2366 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler