image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

BREXIT 1 YIL ERTELENİYOR!

Theresa May ve muhalefet liderlerinin yaptığı görüşmeler sürerken 10 Nisan’da yapılacak olan AB Zirvesinde Donald Tusk’un “esnek Brexit” önerisiyle Brexit’i 1 yıl erteleme teklifinde bulunacağı söyleniyor.

brexit erteleniyor

Theresa May’ın muhalefet liderleri ile yaptığı görüşme 4.5 saat sürdü. Hükümet tarafından detaylı ve verimli olarak ifade edilen bu görüşmeden önce gölge Brexit Sekreteri Keir Starmer, “doğrulayıcı” referandum fikrinin ilk olarak tartışılabileceğini söylemişti. Toplantı sonrası açıklama yapmayan Keir Starmer ve İşçi Partisi sözcüsü “hükümetle görüşmelere devam edileceğini” söylediler. Bugün de devam edecek olan hükümet ve muhalefet liderlerinin görüşmelerini takiben Theresa May yeni bir açıklama yaptı.

Theresa May bugün yaptığı konuşmada Avrupa Birliği’nden Brexit’i 30 Haziran’a ertelemeyi talep edeceğini açıkladı. Daha önceden “kuralına uygun bir Brexit” için çalışmaların devam edeceğini ifade eden Theresa May, bu süreci başarıyla kurallı bir sonuca ulaştıramamış olmanın sinir bozucu olduğunu ifade etti. İngiliz Başbakanı: “Birleşik Krallık, yapıcı ve sorumlu Avrupa Birliği üye ülkesi olarak davranmaya devam edecektir.” dedi. 

Theresa May’ın 30 Haziran teklifini, 1 yıllık “flexible Brexit” (flextension) önerisinde bulunacak olan Avrupa Birliği kabul edecek gibi görünmüyor. Bunun sebebi, Donald Tusk’un İngiltere tarafından gelecek yeni bir ertelemenin geçerli ve somut bir sebebinin olması gerektiğini söylemiş olmasıdır. 10 Nisan Çarşamba günü Avrupa Birliği, kritik Liderler Zirvesi’nde İngiltere’nin yeni erteleme talebini değerlendirecek.

Donald Tusk’un, Avrupa Birliği kaynaklarına göre önümüzdeki 10 Nisan Zirvesi’nde İngiltere’ye 12 aylık “esnek” Brexit önerisinde bulunacağı söyleniyor. Ancak Avrupa Birliği liderlerinin bu hususta ortak bir karara varması gerekmekte. Anlaşmasız Brexit’in kanun ile yasaklanmış olması ancak Theresa May’in yaptığı anlaşmanın bir türlü onaylanmaması Brexit krizinin devam edeceğini göstermektedir. Dolayısıyla 12 Nisan’da anlaşmasız Brexit veya 22 Mayıs’ta anlaşmalı ayrılığın gerçekliğinin olmaması sebebiyle rafa kaldırılmış görünüyor. Ancak hükümetin muhalefet liderleri ile yaptığı görüşmede bir sonuca varılmazsa ve May’in ya da muhalefetin İngiliz Parlamentosuna sunduğu teklifler kabul edilmezse İngiltere’nin Brexit’i ertelemeye gideceği beklenmektedir. Brexit yandaşları (Brexiteers) uzun süreli bir uzatmadan yana değiller. Bu sebeple Donald Tusk tarafından yapılması beklenen 1 yıllık “flexible” Brexit (esnek Brexit) önerisinin İngiltere’de nasıl bir karşılık bulacağı görüşmelerden sonra belli olacağa benziyor.

1 yıllık esnek Brexit sürecinde İngiltere’nin 1 yılın dolmasını beklemek zorunda kalmadan “İngiliz Parlamentosunun karara vardığı anda Brexit’in başlayabilmesi” teklifine, erteleme konusunda oldukça katı olan Brexit yanlısı milletvekilleri sıcak bakabilir. Ancak böyle bir uzatmanın birçok siyasi problemleri beraberinde getireceği öngörülüyor. En önemlisi 23 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimlerine İngiltere’nin katılmak zorunda kalacak olması, uzatma sürecinde İngiltere’deki dengelerin her an değişerek olası bir başbakan veya kabine değişikliğinin söz konusu olabilmesi, genel seçim veya referanduma gitme kararlarının çıkması gibi birçok senaryo masada ve İngiltere için ekonomik problemler ise kapıda.

İngiliz Parlamentosunda onaylanan bir grup milletvekili tarafından hazırlanan “anlaşmasız Brexit”i önleyici yasa tasarısının Lordlar Kamarasında kabul edilmesi ve II. Elizabet’in de onaylaması halinde İngiltere’nin anlaşmasız olarak AB’den çıkması yasa ile yasaklanmış olacak. Anlaşmasız Brexit’in yasaklanması, anlaşmalı Brexit için ortak bir yolun bulunamaması, referandum ve yeni bir seçim olasılıklarının May hükümeti için oldukça riskli olması gibi çeşitli sebepler Theresa May’in Brexit yolculuğunu zorlaştırmaktadır. İngiltere’de referandum seçeneğinin de kullanılmasını düşünen kesime yanıt olarak gölge Hazine Bakanı Clive Lewis BBC 4’e yaptığı açıklamada “onaylayıcı” (confirmatory) referandumun bir seçenek olmadığını not etti. İşçi Partisi Milletvekili Ian Lavery yeni bir referandumun İngiltere’deki siyasete güveni yerle bir edebileceğini söyledi. Ancak ikinci referandum giderek ivme kazanan bir seçenek olarak görülüyor. 

İngiltere Parlamentosu, Avrupa Birliği ve İngiltere hükümeti arasında yeni gerilimlere sebep olacak olan Brexit efsanesi (Brexit saga) hakkında CSS & Co Legal Services olarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Brexit ile ilgili gelişmeleri web sitemizin Güncel Gelişmeler bölümünden takip edebilir veya bu sürecin vize başvurunuza herhangi bir etkisi olup olmayacağı ile ilgili bilgileri CSS Legal uzmanlarından da alabilirsiniz.

İngiltere vizesiİngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanı olan danışmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 2365 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler