image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Anlaşmasındaki Değişiklikler Mahkemeye Taşınıyor

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşları, İngiltere’nin Ankara Anlaşması süresiz oturum izninde yaptığı değişikliği mahkemeye taşıyor.

Alliance of Turkish Businesspeople

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de yaşayanların kâr amacı gütmeden gönüllü olarak kurmuş olduğu Alliance of Businesspeople şirketi Ankara Anlaşmasında 16 Mart’ta yapılan değişiklikleri mahkemeye taşıyarak karara itiraz ediyor.

Ankara Anlaşması ile Birleşik Krallık ülkelerinde iş kurup yerleşen Türk vatandaşları orada 4 yılı tamamladıktan sonra ücretsiz olarak süresiz oturum izni alabiliyorlardı. Yapılan son değişikliklerle birlikte bu kural değişerek 5 yıl ikamet edenlere süresiz oturum izni, başvuru ücreti ödemek ve dil-kültür sınavından gerekli puanı almak şartıyla verilmektedir. Ankara Anlaşmasında yapılan bu değişikliğin geriye dönük 12.500 Ankara Anlaşmalı Türk vatandaşına da uygulanması ile Alliance of Businesspeople şirketinin avukatları Birleşik Krallık’ta yaşayan Türk vatandaşlarının haklarını korumak adına İngiltere İçişleri Bakanlığını dava ediyor.

Davayı açan kişiler İngiltere’nin yaptığı haksızlığın Ankara Anlaşması’na aykırı olduğunu dile getirdi. Bu değişikliklerin bir gece aniden yapılmalarının ve yeni kuralların bir geçiş dönemine tabi tutulmadan geriye doğru uygulanmalarının ortaya çıkan haksızlığı daha da derinleştirdiği davayı açan kişilerce düşünülüyor. Çok bariz bir adaletsizlik ve haksızlığın oluştuğu bu durumun mahkemeye gidilmeden çözülebilmesi gerekirken, Home Office ihtar mektuplarına olumsuz bir cevap vererek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına mahkemeye gitmekten başka bir yol bırakmadı. 

Ankara Antlaşması’nda Brexit kararı sonrası yapılan değişikliklerle ilgili gelişmeler web sitemizin İngiltere Vizesinde Son Gelişmeler bölümünden incelenebilir. İlerleyen süreçte yapılacak değişiklikler de yine sitemizin bu bölümünden duyurulacağı için İngiltere’de halihazırda Ankara Antlaşması kapsamında bulunan ve ilk başvurusunu yapmayı planlayan başvuru sahiplerince takip edilmesi yararlı olacaktır.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Yerleşim Vizesi, İngiltere Vatandaşlığı Başvurusu ve diğer İngiltere vizesi türleri için CSS & Co Legal Services’in İngiltere vize ve göçmenlik başvurularında uzman olan danışmanlarına İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla ulaşabilir detaylı bilgi ve danışmanlık alabilirsiniz.

Bu sayfa 1072 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler