image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Son Dakika… Brexit ERTELENDİ !!!

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Tusk ile İngiltere Başbakanı Theresa May, Brüksel'deki AB Liderler Zirvesi'nin ilk günü sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında Brexit’i erteleme tarihleri üzerinde anlaştıklarını açıkladı. Brexit, ayrılık anlaşmasının İngiliz Parlamentosu’nda gelecek hafta onaylanması halinde 22 Mayıs'a, onaylanmaması halinde ise 12 Nisan'a kadar ertelendi.

AB Komisyonu Başkanı Tusk, İngiltere Başbakanı Theresa May ile bu akşam birkaç kez görüştüğünü belirterek, "Memnuniyetle söylemeliyim ki May ile yeni uzatma tarihleri konusunda anlaşmaya vardık." dedi. Donald Tusk, konuşmasında AB'nin Brexit'i, ayrılık anlaşmasının İngiliz Parlamentosu’nda gelecek hafta onaylanması halinde 22 Mayıs'a, onaylanmaması halinde ise 12 Nisan'a kadar ertelediğini belirtti.

İngiliz hükümetinin halen anlaşmalı ya da anlaşmasız ayrılık veya Brexit'ten vazgeçme seçeneklerine sahip olduğuna değinen Tusk, 12 Nisan'ı İngiltere'nin Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılıp katılmayacağına karar vermesi açısından önemli bir gün olarak nitelendirdi.

Jean-Claude Juncker: AB olarak her duruma karşı hazırız!

Jean-Claude Juncker ise "Avrupa Birliği olarak her duruma karşı hazırız. Anlaşmasız ayrılığa da hazırız. Anlaşmasız Brexit'e yönelik tedbirler alındı. Çalışmalara devam ediyoruz." açıklamasında bulundu.

İngiltere'de parlamentonun ayrılık anlaşmasını onaylamasını umduğunu vurgulayan Juncker, AB üyesi 27 ülkenin Brexit konusunda birlik halinde olduğunu söyledi. Ayrıca, ayrılık anlaşmasına netlik kazandırdıklarını ve birtakım güvenceler koyduklarına da dikkati çekti. Komisyon başkanı, artık ileriye bakılması gerektiğini, Brexit dışında Avrupalıları ilgilendiren konuların ele alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Theresa May: Belirsizliğe bir son verebilir ve düzenli bir şekilde ayrılabiliriz!

Theresa May, Brüksel'de yapılan ve İngiltere'nin Brexit'in ertelenmesine ilişkin talebinin görüşüldüğü AB Liderler Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenledi. İngiltere Başbakanı May, yaptığı bu konuşmasında Brexit'in bir anlaşma ile gerçekleşmesini sağlamak için "her türlü çabayı göstereceğini" söyledi. 

AB ile Brexit’in ertelenmesi kararının alındığını belirten May, parlamentonun onayının öneminin de altını çizdiği bu konuşmasında "Böylece belirsizliğe bir son verebilir ve düzenli bir şekilde ayrılabiliriz." dedi. May, parlamentonun gelecek hafta anlaşmayı onaylamaması durumuna ilişkin olarak ise "12 Nisan'dan farklı bir tarih var. Bu önemli, bize bir imkân sunuyor. Parlamenterler, gelecek hafta karşı karşıya oldukları tercihleri değerlendirecek. Bir anlaşma ile düzenli bir şekilde ayrılabilir ve Brexit'i 22 Mayıs'a kadar erteleyebiliriz." açıklamasında bulundu.

Anlaşma Parlamentodan Geçmezse Ne Olacak?

Anlaşmanın geçmemesi durumunda İngiltere’nin Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılması gerekeceğini belirten May, 12 Nisan’dan önce başka bir plan ortaya konması gerektiğine dikkati çekti. Buna ek olarak Başbakan "AB'den ayrılacağız." diyerek anlaşmasız ayrılığı Brexit'in iptaline tercih edeceği mesajı verdi. 

İngiltere Parlamentosunun anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı, Brexit sürecini İngiliz hükümetinin önümüzdeki süreçte nasıl yöneteceği, hangi tarihte ve nasıl çıkacağı ile ilgili gelişmeleri web sitemizin Güncel Gelişmeler bölümünden takip edebilirsiniz. Buna ek olarak bu sürecin İngiltere vizesi başvuruları üzerindeki etkileri ile başvuru işlemlerine ilişkin hususlarda bilgi ve danışmanlık için CSS Legal uzmanlarıyla irtibata geçebilirsiniz.

CSS Legal, 2006’dan bu yana danışmanlık hizmeti sağlayan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesiİngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile iletişime geçerek her biri alanında uzman olan danışmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve başvuru sürecine dair detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 2618 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler