image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Evlilik Vizesi Gelir Şartında Yine ve Yeni Değişiklik!

2012’den bu yana yerleşim kapsamlı İngiltere vizesi başvurularında aranmakta olan minimum gelir şartı ile ilgili İngiltere İçişleri Bakanlığı, Yüce Divan (The Supreme Court)’ın şubat ayında aldığı kararın ışığında göçmenlik kurallarında değişiklik yaptı.

minimum gelir şartında değişiklik!

İngiltere vatandaşlarının ya da sürekli oturum izni olan kişilerin bağımlı aile üyelerinin başvuru yapabildiği İngiltere yerleşim/evlilik vizesi başvurularına dair İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) Ağustos ayında Göçmenlik Kuralları ve Göçmenlik Politikası Rehberinde değişiklikler gerçekleştirdi. 10 Ağustos 2017’den itibaren yapılacak tüm yerleşim başvurularında geçerli olacak olan bu kural değişikliği özellikle finansal yeterlilik şartının (£18.600,00 gelir veya £62.500,00 birikim) sağlanamadığı başvuruların vize reddi ile sonuçlanması neticesinde mağdur olan başvuru sahibi eş/partner ve çocuklar için önem arz ediyor.

9 Temmuz 2012’den bu yana İngiltere yerleşim vizesi başvuruları için İngiltere göçmenlik kurallarında finansal yeterlilik şartı aranmaktadır. Göçmenlik kurallarındaki minimum gelir şartının hukuki olduğu, 22 Şubat 2017’de Yüce Divan’da (The Supreme Court) görülen MM (Lebanon) & Others [2017] UKSC 10 davasında da mahkemece onaylandı. Mahkeme, minimum gelir şartının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (ECHR)’nin 8. bendindeki özel hayatın ve aile hayatının korunması ilkesine aykırılık oluşturmadığı ve ayrımcılığa yol açmadığı kararını verdi.

İçişleri Bakanlığı, Yüce Divan (The Supreme Court)’ın kararı doğrultusunda, yerleşim başvurularında £18.600,00 gelir şartını aynı şekilde uygulamaya devam edeceklerini, yalnızca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. bendine aykırılık oluşturan istisnai/olağanüstü hallerde diğer güvenilir/kaynağı belli gelirin/birikimin de maddi yeterlilik şartı değerlendirilirken vize memurlarınca dikkate alınacağını yeni düzenlemesinde ele aldı. Bu değişiklikle, bağımlı aile üyelerinin (eş ve çocuklar) haksız bir şekilde olumsuz etkilenmesini önlemek adına istisnai durumlarda yerleşim başvurularında nihai karar verici olan vize memurları artık ailenin başka kaynak, destek, gelir, birikim vb. ile maddi şartı sağlayıp sağlayamadıklarını dikkate almak zorunda.

Yeni göçmenlik kurallarına göre vize memurlarının yukarıda bahsedilen istisnai İngiltere yerleşim/evlilik vizesi başvurularında dikkate alabileceği diğer kaynaklar şunlardır;

  • 3. kişilerin başvuru sahibini ya da partnerini sürekli destekleyebileceğini gösteren bir güvence
  • Başvuru sahibinin ya da partnerinin çalışan ya da iş sahibi olarak ileride kazanabileceği muhtemel gelirler
  • Başvuru sahibi ya da partnerinin diğer güvenilir gelir, birikim, destek vb. kaynakları

Yerleşim kapsamlı İngiltere vizesi başvurularında minimum gelir şartını sağlayamayan başvuru sahipleri firmamız İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanları ile irtibata geçerek bu şartı başka hangi kaynaklarla sağlayabileceklerini ve yukarıda bahsedilen istisnai kapsamda değerlendirilip değerlendirilemeyecekleri hakkında detaylı bilgi alabilirler. Bu sayede olumlu sonuç alma ihtimalini yükselterek başvurularını gerçekleştirebilirler.

CSS Legal, 2006’dan bu yana Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 3029 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler