image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Brexit için 2. Referandum Geliyor Mu?

İngiliz Parlamentosunda Brexit oylamasını kaybeden İngiliz Hükümeti ve Başbakanı’na karşı verilen gensoru önergesi sonrası yapılan güvenoyu oylamasında 325 oya karşı 306 oya karşı ucu ucuna güvenoyunu almasıyla hükümetin düşmesi engellenmiş oldu.

Brexit için 2. referandum

İngiltere’de parlamentonun Brexit anlaşmasını reddetmesi sonrası muhalefet, gensoru önergesi vererek hükümetin güvenoyu almasını istemişti. Hükümet, verilen gensoru önergesi sonrası yapılan güvenoyu oylamasında 325 oya karşı 306 oyla güvenoyu almayı başardı. Hükümetin güvenoyunu ucu ucuna alması kamuoyunda çeşitli tartışmalara yol açtı. 

İngiltere Başbakanı Theresa May, oylama sonrası muhalefet partilerine çağrıda bulunarak Brexit süreci için "İki buçuk yıldan sonra şimdi bir araya gelme, ulusal çıkara öncelik verme ve referandum sonucunu hayata geçirme zamanıdır." dedi. May, önümüzdeki pazartesi günü Brexit için B planını parlamentoya sunacak.

Brexit İçin 2. Referandum Olacak Mı?

Geçtiğimiz günlerde Brexit anlaşması için yapılan oylamayı (202 oya karşılık 432 oyla) kaybeden hükümet ve Brexit Planı, bugün parti içi dengeler vb. hassasiyetlerin devreye girmesi sonrası ucu ucuna kurtarıldı. Ancak bundan sonraki süreç tam bir belirsizlik arz ediyor. Bu belirsizlik sonrası İngiltere’de mart sonunda anlaşmasız Brexit, uzatılan bir çıkış süreci, yumuşak Brexit anlamına gelecek yeni bir anlaşma, yeni referandum ve erken genel seçim seçeneklerinden biri olabilir. Ancak hükümetin güvenoyu alması sonrası erken genel seçim sadece kısa vadede ihtimal olmaktan çıktı. Buna karşın diğer ihtimaller hala geçerli olup ağır basan opsiyon ise artık ilk referandumda yanlış ve yetersiz bilgilendirilip yönlendirilmiş olan halk için ikinci bir referandum yapılması seçeneği olduğu açıkça görülüyor. Nitekim İngiltere’de de bu konuda artık güçlü sesler ve çağrılar çıkmaya başladı.  

Önümüzdeki belirsiz süreçle ilgili detaylar netleştikçe İngiltere vizesi başvurusu yapmayı düşünen ve halihazırda İngiltere’de olup başka başvurular yapacak olan müşterilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. İngiltere ve İngiltere vizesi ile ilgili en güncel gelişmelere CSS Legal uzmanlarıyla iletşime geçerek ya da İngiltere Vizesinde Son Gelişmeler sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İngiltere vizesi ve göçmenlik başvurularında 2006 yılından bu yana hizmet sunan ve alanında lider konumunu sürdürmekte olan CSS & Co Legal Services ile başvurunuzu yapmak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1642 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler