image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Türkiye’den İngiltere’ye Seyahat Edeceklerin Dikkatine!

İngiltere’nin geçtiğimiz günlerde uluslararası yolculuklara ilişkin trafik ışıkları sisteminde yaptığı güncellemeye göre Türkiye, kırmızı listeden çıkmış oldu.

Yeni alınan karara göre, Türkiye’den turistik ve ziyaret vizelerinin de önü açılarak, oturum vizesi ve İngiltere vatandaşlığı olanlar dışındaki kişiler de seyahat edebilecek duruma geldi. Zorunlu otel karantinası uygulaması kaldırılarak, kişilerin kendi belirttikleri bir adreste/tanıdığının evinde/otelde kalmalarının önü de böylelikle açıldı.

Yeni karar, 22 Eylül 2021 tarihinde Londra saatiyle 04:00’ten itibaren geçerli olmaya başlayacaktır. Bu tarihten önce Türkiye’den İngiltere’ye varışta kırmızı liste kuralları geçerli olacaktır.

22 Eylül 2021 itibariyle Türkiye’den İngiltere’ye gidecek yolcuların uyması gereken kurallar ise şu şekildedir;

  1. Uçuştan önceki 72 saat içinde negatif sonuçlanan PCR test sonucu (İngilizce) alınmalı,
  2. 2. Ve 8. Gün yapılmak üzere satın alınmış ve adrese kargolanacağı belgelenmiş test kiti rezervasyonu yapılmalı,
  3. Seyahat öncesinde kalınacak yere yönelik bilgilerin yer alacağı Yolcu Bildirim Formu (Passenger Locator Form) doldurulmalı.

Ek olarak, 10 gün karantinada kalmak istemeyen kişiler ise 5. Gün testi de (Test-to-Release Scheme) satın alarak, 8. Gün test kitini iptal etmeden negatif sonuç alıp karantinalarını erken sonlandırabilirler. Bu testi yaptıracak kişilerin de rezervasyon bilgilerini yine Yolcu Bildirimi Formuna seyahat öncesi işlemeleri gerekmektedir.

İngiltere’de Aşı Zorunluluğu ve Türkiye’de Olunan Aşının Tanınması

İngiltere’ye seyahatlerde aşı zorunluluğu şartı bulunmamaktadır. Fakat; Avrupa Birliği, ABD, Birleşik Krallık ve EFTA üyesi ülkelerden birinde çift doz aşısını olan kişiler, seyahatlerini takip eden 2. Gün İngiltere’de test yaptırıp negatif sonuç alarak ev karantinasından muaf olmaktadırlar.

Türkiye’de yapılan çift doz aşı henüz İngiltere’de tanınmıyor, fakat bu konuda girişimlerin yoğunlaştığı Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği tarafından da duyurulmuştur.

İngiltere vizeleri, vize reddine itirazlar, seyahat kurallarının güncellenmesi noktalarında gelişmeler oldukça CSS Legal olarak web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden duyuruyor olacağız. Vize başvuru işlemlerinizi başlatmak ve detaylı bilgi almak için uzmanlarımızı arayabilir ya da ziyaret edebilir, bizlere sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa 1469 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler