image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Karantina Otellerini ve Test Kitlerini Ödeyemeyenlere Yardım Edilecek!

İngiltere Hükümeti, İçişleri Bakanlığı’nın (Home Office) resmi sitesinde karantina otellerinin ve test kitlerinin ücretlerini ödeyemeyecek durumda olan Birleşik Krallık vatandaşları ve oturum sahibi olanlara ödeme konusunda yardım edilebileceğini duyurdu. Bu yardımdan yararlananlar, ödemelerinin tamamı ya da bir kısmı için beyan ettikleri durumlarının uygunluğuna göre taksitlendirme yapabilecekler. Yapılan açıklamada istisnai olarak ise, ücretin tamamından muaf olunabilecektir.  

Bu yardımlardan yararlanmak için zorunlu kılınan bazı sebepler bulunmaktadır. Bu sebepler arasında;

İş ile ilgili seyahatler, eğitim için İngiltere’ye gelen ve oturuma sahip kişiler, acil tıbbi tedavi için İngiltere dışında olan ve oturumu olan kişiler, ailesinden birinin cenazesine katılım gösterilmesi, ölmekte olan veya kritik bir hastalığa sahip aile yakınının ziyaret edilmiş olması gibi durumlar yer almaktadır.

Bu ödeme kolaylığına başvuru yapabilmek için, kişilerin tüm şartları zorladığını, yakınlarından da gerekli parayı bulamadığını, hiçbir koşulda yeterli bakiyede kredi kartı olmadığını ispatlanması beklenecektir. Bu konuda Home Office (İçişleri Bakanlığı) gerekli araştırmaları yapacak ve şu hususlara dikkat edecektir:

 1. Gelir durumunuz
 2. Birikimleriniz
 3. Kredi ve/veya kredilere erişme durumunuz
 4. Aile veya arkadaşlardan borç alınabilme durumunuz
 5. Çocuk sahibi olup olmadığınız ya da genel olarak aile koşullarınız
 6. Kira ödemek gibi genel yaşam maliyetleriniz

Ayrıca açıklamada yukarıdaki detaylara ek olarak ailesiyle yaşayan kişilerin ailelerinin de maddi durumlarının inceleneceği ve buna ilişkin resmi dokümanların isteneceği belirtilmiştir.

Bu şartlar doğrultusunda ödeme kolaylığı ile ilgili başvuruları, yalnızca gerçekten uygun olduğunu düşünen kişilerin yapması gerekmektedir.

Başvuru Kimler İçin Uygun?

 1. Birleşik Krallık vatandaşlığı veya oturum izni olan kişiler (Eğitim için İngiltere’ye gelmiş uluslar arası öğrenciler, Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de iş kurma hakkı kazanan kişiler vb.)
 2. Yıllık 13.800 Sterlin’in altında bir geliriniz varsa
 3. Birikiminiz yok ise
 4. Bağımlı aile bireyleriniz ve bakımlarıyla ilgili masraflarınız var ise
 5. Yardım alarak geçiniyorsanız
 6. Emekli maaşı gibi sabit bir geliriniz varsa bu başvuru sizin için uygundur. Bu şartlardan bir ya da birden fazlasını sağlıyor olmanız gerekmektedir.

Gelir düzeyiniz 13800 Sterlin’den az ve birikimleriniz karantina oteli ile test ücretlerinden az ise, bu başvuruyu yapmanız uygun olacaktır. Fakat yıllık geliriniz bu rakamın üstünde olup yine de ödeme kolaylığı için başvuru için uygun durumda olunabilir. Bu noktada başvuru temel harcamaların ayrıntıları gibi ek belgeler ile desteklenmelidir.

Başvuru Kim İçin Uygun Değil?

 1. 50.000 Sterlin’in üzerinde bir geliriniz veya 62.400 Sterlin’in üzerinde hane geliri var ise
 2. Test veya karantina otellerinin ücretini karşılayacak birikiminiz var ise
 3. Karantina oteli veya test bedelini ödeyebilecek limitte bir kredi kartınız varsa veya kredi çekebilecek durumda iseniz
 4. Seyahatiniz zorunlu temel ihtiyaç için değil ise (Oturum sahibi veya Birleşik Krallık vatandaşlığı yoksa)
 5. Mevcutta bir yardım düzenlemesinden yararlanıyorsanız, bu başvuru sizin için uygun değildir.

İngiltere Hükümeti, kişilerin birikimlerini şu şekilde değerlendirmekte:

Eğer bir bankada, evde, veya bir kredi birliği hesabında paranız bulunuyor ya da hisse senedi gibi varlıklara sahipseniz;  ayrıca bu paralara 14 gün içinde erişim sağlanabiliyorsa, bu birikim ödeme kolaylığına başvuru yapmak yerine karantina veya test ücretinde kullanılmalı. 90 gün içinde ulaşılabilecek bir birikim varsa, seyahat öncesinde bu paraya ulaşmak için tüm adımlar atılmalı ve otel ile test kiti bedelinin ödemesi kişiler tarafından yapılmalı.

Test ve karantina otelinin bedelinin bir kısmını ödemek için yeterli bütçe var ise, önce bu miktar kullanılmalı, kalan kısım için ise başvuru yapılmalıdır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

9 Ekim 2021’den önce +44 (0) 20 7429 9983 numaralı telefondan Kurumsal Seyahat Yönetimi (CTM) aranmalıdır. Bu tarih veya sonrasında başvuru yapacak kişiler ise, buradaki formu dolduracak ve kendileriyle iletişime geçilecektir.

Başvuruda Neler Gerekecek?

 1. Gelir detaylarınız
 2. Avantajlarınız (varsa)
 3. Birikimlerinizin ayrıntıları
 4. Sizinle iletişim kurulacak telefon numarası
 5. Pasaport numarası
 6. Seyahat tarihi
 7. Seyahat edecek kişi sayısı

Başvuru Sonrası Ne Olacak?

Başvuru sonucunda ödeme kolaylığı için uygun bulunan kişilere, ertelenmiş bir ödeme planı, ücret indirimi veya ücretten muafiyet de dahil olmak üzere bir seçenek sunulacaktır.

Ertelenmiş bir ödeme planına uygunluk bulunursa her ay ne kadar ödeme yapılması ve ne kadar sürede ödenmesi gerektiği Home Office (İçişleri Bakanlığı) tarafından bildirilecek. Bu düzenlemeleri kabul etmek veya reddetmek yine kişilerin tercihine bırakılacak. Fakat düzenlemeyi reddeden kişiler, seyahatleri öncesinde karantina oteli ve test kiti bedeli ne ise onu ödeyerek rezervasyon yapması gerekecektir.

Ödeme Düzenlemeleri Nasıl Olacak?

Taksitle ödeme konusunda anlaşmaya varıldığında Home Office’in (İçişleri Bakanlığı) borç yönetimi ortağı olan Qualco’ya kişilerin banka bilgileri verilecek ve 30 gün içinde ilk ödeme gerçekleştirilecek. Ödemeler kişilerin de seçebildiği her ay aynı gün yapılacaktır.

Kişilerin maddi koşulları her 6 ayda bir gözden geçirilerek, ödeme düzenlemelerinde güncelleme yapılabilecektir. Koşulların kötüleşmesi durumunda taksitler uzayabilecek ya da miktarlar düşerek ödeme süresi uzatılabilecektir. Durumun iyiye gitmesiyle de aylık ödemeler artacak ve ödeme süresi de kısalacaktır.

Kişiler, durumlarındaki değişiklikleri bildirmek için Qualco ile 0344 543 9140 numaralı telefondan görüşebileceklerdir.

Kaynak: https://www.gov.uk/guidance/hardship-arrangements-for-those-unable-to-pay-for-managed-quarantine-or-testing

Bu sayfa 906 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler