image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere’ye Seyahat Edeceklerin Takip Edeceği Adımlar

2020 yılı Mart ayından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü, yurt dışı seyahat alışkanlıklarında da ciddi bir değişikliğe sebep oldu. Salgının yayılmaya başladığı ilk tarihten bugüne kadar, ülkeler yurt dışından giriş çıkış yapacak kişilerin uyması gereken birçok farklı kural uyguladı.

İngiltere, salgınla mücadele konusunda aşılama hızını arttırarak ciddi bir kontrol sağlamış olsa da, yurt dışından gelebilecek her türlü virüs tehditine karşı İngiltere’ye seyahatten önceki 10 gün nerede kalındığına bağlı olarak ülkeleri kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere 3 farklı liste uygulamasına ayırdı. Bu listelerin içinde Türkiye henüz kırmızı listede yer almakta;  güncelleme yapıldığında ise web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden gerekli bildirimler yapılacaktır.

Yurt dışından İngiltere’ye seyahat edecek istisnasız herkesin uyacağı 2 kural bulunmakta.

 1. Seyahatten en fazla 3 gün önce yapılmış ve nagatif sonuç alınan Covid-19 testi yapılması.
 2.  Uçuştan hemen önce Yolcu Bulma Formu (Passenger Locator Form) doldurulması. (Seyahat formuna buradan ulaşabilirsiniz.)

3 farklı listede bulunan ülkelerden İngiltere’ye gelecek kişilerin uyması gereken kurallar ise kategorisine göre değişkenlik göstermektedir.

PCR Test Nerede Yaptırılmalı?

İngiltere’ye seyahat edecek kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de PCR testlerinin nerede yapılacağı konusu. Türkiye’den Birleşik Krallık’a hareket edecek kişilerin, test yaptıracakları sağlık kuruluşunun yurt dışına çıkış için uygun belge verdiğinden emin olmaları önem arz etmektedir. Devlet hastanelerinden alınan test sonuçlarında, “Yurt dışı çıkış için uygun değildir.” ibaresi bulunmaktadır. Yolcuların test yaptırmadan önce sağlık kuruluşundaki ilgililerden bu konuda net bilgi almalarını tavsiye ederiz. Buna ek olarak telefonunuza indireceğiniz sonucunuz ya da çıktısını alacağınız test sonucunuzun mutlaka İngilizce olması gerekmektedir. Türkiye’de E-nabız uygulamasından sonuç indirirken bu belgeyi İngilizce PDF formatında indirmek mümkündür.

Türkiye dışında bir ülkeden İngiltere’ye seyahat edecek kişiler ise, bulundukları ülkenin sağlık kuruluşlarından yurt dışı çıkışı için uygun olan testleri araştırmalı ve buna göre bir adım atmalıdırlar.

Kırmızı Listede Bulunan Ülkelerden İngiltere’ye Seyahat Kuralları

Türkiye, İngiltere’nin 10 gece (11 gün) zorunlu otel karantinasında bulunma şartı koştuğu Kırmızı Liste içerisinde yer almaktadır. (Kırmızı Listede yer alan ülkelere buradan ulaşabilirsiniz.) İngiltere’ye hangi vize türüyle gidilecek olursa olsun, kırmızı listede yer alan ülkelerden birinden gidiliyorsa uyulması zorunlu olan şartlar bulunmaktadır.

 

 1. Yurt dışı çıkışına uygun negatif PCR testi (İngilizce) sonucu belgelemek.
 2. Karantina otellerinden birine rezervasyon yapmak (2.ile 8. Gün için Covid-19 test kitleri otel karantinanıza dahil olacaktır.) (Karantina oteli rezervasyonunu buradan yapabilirsiniz.)
 3. Uçuştan hemen önce hangi otelde konaklayacağınıza dair bilgileri yazdığınız Yolcu Bulma Formunun (Passenger Locator Form) doldurulması. (Yolcu Bulma Formuna buradan ulaşabilirsiniz.)

Kırmızı Listede yer alan ülkelerden İngiltere seyahati yapacak kişiler biletlerini almadan karantina oteli rezervasyonu yapamamaktadırlar. Buna karşılık alınan bilet tarihinde otellerde yer olmaması durumuyla karşılaşmak da mümkün olacaktır. Yolcuların bu konuda oluşabilecek aksamalara hazırlıklı olması ve gerekli tedbirleri almalarında fayda bulunmaktadır.

Karantina otellerine yapılan rezervasyon ücretine konaklama, otele ulaşım, yemek ve test kitleri dahil olmakla birlikte, otel karantinasına giren ailelerin 5 yaşın altındaki çocukları için otel ücreti ödenmeyecektir. Karantina otel ücretleri 1 yetişkin için 1750 Sterlin, 11 yaşından büyük kişiler için 650 Sterlin, 5-11 yaş arasındaki çocuklar için 325 Sterlin’dir.

Covid-19 Aşısı Olanlara Karantina Ayrıcalığı Olacak Mı?

Kişilerin İngiltere’ye gelmeden önce aşı olmaları, uygulamalarda hiçbir şekilde ayrıcalık yaratmayacak olup, karantina otellerinde konaklamaları mecburidir. Aksi takdirde yüklü para cezalarına uğramaları kaçınılmaz olacaktır.

Görsel Kaynak:

https://www.gov.uk/guidance/booking-and-staying-in-a-quarantine-hotel-when-you-arrive-in-england

Sarı Listede Bulunan Ülkelerden İngiltere’ye Seyahat Kuralları

Sarı listede yer alan ülkelerin birinden İngiltere’ye seyahat edecek kişilerin, kendilerinin belirlediği bir adreste 10 gün karantinada kalmaları gerekmektedir. Sarı listede yer alan ülkelere buradan ulaşabilirsiniz.  İngiltere’ye hangi vize türüyle gidilecek olursa olsun, sarı listede yer alan ülkelerden birinden gidiliyorsa uyulması zorunlu olan şartlar bulunmaktadır.

 

 1. 2. Ve 8. Gün yapılacak Covid-19 PCR test kitlerinin satın alınması ve konaklanacak adrese kargolanması. (Test kitlerinin sağlayıcılarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.)
 2. Yurt dışı çıkışına uygun negatif PCR testi (İngilizce) sonucu belgelemek.
 3. Uçuştan hemen önce nerede konaklayacağınıza dair bilgileri yazdığınız Yolcu Bulma Formunun (Passenger Locator Form) doldurulması. (Yolcu Bulma Formuna buradan ulaşabilirsiniz.)

Sarı listedeki ülkelerin birinden İngiltere’ye seyahat edecek kişiler ayrıca isteğe bağlı olarak karantinalarının 5. Gününde farklı bir ödeme yaparak temin edecekleri  “Test to Release” seçeneğinden yararlanabilirler. Bu testi satın alan kişiler, negatif sonuç alarak karantinalarını 10. günü beklemeden sonlandırabileceklerdir. 5. Gün PCR testini (Test to Release) temin edebileceğiniz kuruluşların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yolcuların dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri, İngiltere’ye sarı kategoride yer alan ülkelerden giriş yapacakların son 10 günlük süreyi bu kategorideki ülkede geçirmiş olmalarıdır. Kırmızı liste kategorisinde bulunan bir ülkeden sarı liste kategorisinde bulunan bir ülkeye geçerek 10 günden az bir süre bu ülkede kalan kişiler, İngiltere’ye girişte yine kırmızı listede bulunan ülkelere uygulanan otel karantinasına tabi tutulacaklarını bilmelidirler.

Covid-19 Aşısı Olanlara Karantina Ayrıcalığı Olacak Mı?

Kişilerin İngiltere’ye gelmeden önce aşı olmaları, uygulamalarda hiçbir şekilde ayrıcalık yaratmayacak olup, belirtilen kurallara göre karantinada kalmaları zorunludur. Aksi takdirde yüklü para cezalarına uğramaları kaçınılmaz olacaktır.

Yeşil Listede Bulunan Ülkelerden İngiltere’ye Seyahat Kuralları

Yeşil listede yer alan ülkelerin birinden İngiltere’ye seyahat edecek kişiler, otelde ya da evde 10 gün karantinada bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu listede yer alan ülkelerden İngiltere’ye gidecek kişilerin uyması gereken kurallar şu şekilde:

 

 1. Yurt dışı çıkışına uygun negatif PCR testi (İngilizce) sonucu belgelemek.
 2. 2.Gün Covid-19 test kitini rezerve etmek ve konaklanacak yere kargolanmasını sağlamak.  (Test kitlerinin sağlayıcılarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.)
 3. Uçuştan hemen önce nerede konaklayacağınıza dair bilgileri yazdığınız Yolcu Bulma Formunun (Passenger Locator Form) doldurulması. (Yolcu Bulma Formuna buradan ulaşabilirsiniz.)

Yeşil listedeki ülkelerden İngiltere’ye giriş yapacak kişiler, 2. Gün yaptıkları test sonucu negatif çıkarsa, karantinalarını sonladırabileceklerdir. Bu kategorideki ülkelerden gelenlerin 4 ve 4’ten küçük yaşta olan çocuklarının 2. gün testini yaptırma zorunlulukları yoktur.

Ülkeye girişte sunulacak en önemli belge, negatif PCR test sonucu ve 2. Gün testinin alındığına dair fatura kodunun yazdığı mail, mesaj ya da dokümanın kendisi ve Yolcu Bulma Formudur.

Yolcuların dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri, İngiltere’ye yeşil kategoride yer alan ülkelerden giriş yapacakların son 10 günlük süreyi bu kategorideki ülkede geçirmiş olmalarıdır. Kırmızı ya da sarı liste kategorisinde bulunan bir ülkeden yeşil liste kategorisinde bulunan bir ülkeye geçerek 10 günden az bir süre bu ülkede kalan kişiler, İngiltere’ye girişte hangi kategorideki ülkeden geldiklerine bağlı olarak o uygulamaya tabi tutulacaklardır. Sonuç olarak kırmızı liste ülkesinden gelenler otel karantinası, sarı liste ülkesinden gelenler ise ev karantinası kuralına uymak zorunda kalacaklardır.

İngiltere’de Yapılan PCR test sonucu Pozitif Çıkarsa Ne Yapılmalı?

İngiltere’de karantinanız süresince yaptırdığınız testlerden biri pozitif çıkarsa, semptomların başladığı günden ya da pozitif sonucu aldığınız günden itibaren 10 gün daha karantinada kalmanız gerekmektedir. Kırmızı liste ülkelerinden gelen kişiler zorunlu otel karantina süreçlerinde pozitif olurlarsa, ekstra karantina süresi için otel ücreti ödemeyeceklerdir.

Önemli Notlar

İngiltere kırmızı, sarı ve yeşil listedeki ülkeleri ve uygulanacak kuralları 3 haftada bir güncellemektedir. Türkiye’nin önümüzdeki günlerde kırmızı listeden sarı listeye geçmesi öngörülmektedir. Liste değişikliği olduğunda ve güncellenen kuralları duyurma noktasında CSS Legal ekibi olarak web sitemizi ve sosyal medya kanallarımızı takip etmenizi tavsiye ederiz.

İngiltere, henüz uluslar arası aşı kartı uygulamasına geçmemiştir. Aşı olan kişiler, kesinlikle karantina muafiyetine sahip olmayacaklardır. Konuyla ilgili güncelleme olduğunda web sitemiz ve sosyal medya kanallarımızdan duyuracağımızın altını çizmekte fayda bulunmaktadır.

Ek olarak İngiltere’ye seyahat etmeyi düşünen kişiler ve İngiltere’den Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünen kişiler “Türkiye kırmızı listeden çıksın” anketini imzalayarak sürece katkıda bulunabilirler. Ankete katılmak için buraya tıklayınız.

Bu sayfa 2293 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler