image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere’ye Seyahat Edeceklere Güncel Rehber

İngiltere son günlerde çıkan Omicron varyantıyla birlikte seyahat kısıtlamalarını yeniden gözden geçirdi ve kırmızı liste uygulamasına geri döndü.

Bu sabah itibariyle Nijerya’yı da dahil ettiği kırmızı listedeki ülkelerden (aşağıda) İngiltere’ye seyahat edecek kişiler karantina otelinde kalacak ve 2. ile 8. gün test kiti uygulayarak karantinalarını sonlandırabilecekler.

Türkiye’den İngiltere’ye Gidişler

Türkiye’den İngiltere’ye giden HERKES (Aşı olmak ya da olmamak fark etmeksizin) seyahatlerinden en fazla 48 saat önce PCR test yaptıracak ve aşı olanlar da dahil 2. gün test kiti sipariş edeceklerdir. Ayrıca yolcuların yine seyahatten en fazla 48 saat öncesinde yolcu bilgi formu doldurması ve test kitlerinin referans numaralarını bu forma girmeleri gerekmektedir. İngiltere’ye gittikten sonra ise 2. gün testini yapan herkes, sonucu gelene kadar kendisini izole etmelidir. Buna ek olarak Türkiye’den giden aşılı ya da aşısız hiç kimse otel karantinasına GİRMEYECEKTİR. Aşı olan kişiler sadece 2. gün testi yapacak ve sonuç gelene kadar izole olacak, aşısız kişiler ise 2. Ve 8. gün testini yapacak ve sonuçları gelene kadar kendilerini izole edeceklerdir.

İngiltere’ye Seyahat Eden “Herkes” Bunları Yapmalı

Omicron varyantının ülkelerde belirmesinden sonra İngiltere, aşı olsun ya da olmasın herkesin ülkeye giriş yapmadan en fazla 2 gün önce PCR test yaptırmasını zorunlu hale getirdi. Buna ek olarak ülkeye giriş yapan herkes, 2. gün testi yaptırmak ve test sonucu gelene kadar kendilerini izole etmek durumunda. Uçuştan 48 saat önce yolcu bilgi formu doldurmak ve test kitlerinin referans numaralarını bu forma girmek de yapılacaklar arasında yer almaktadır.

Aşı Olmayan Kişilerin Uyacağı Kurallar

Daha önce hiç aşı olmamış kişiler ise 2. ve 8. gün test siparişlerini yine seyahatlerinden önce sipariş vermeli ve 10 gün boyunca kendilerini izole etmekle sorumlular. İsteyen kişiler 5. Günde karantinalarını sonlandırmak isterse, uçuşlarının öncesinde 5. gün testini de sipariş verebilirler. Uçuştan 48 saat önce yolcu bilgi formu doldurmak ve test kitlerinin referans numaralarını bu forma girmek de yapılacaklar arasında yer almaktadır.  

Kırmızı Listedeki Ülkelerden İngiltere’ye Gelenler

Daha önce de olduğu gibi kırmızı listede yer alan ülkelerden gelen kişiler, otel karantinasında kalacak ve 2. ile 8. gün test kitlerini uygulayacaklar. Uçuştan 48 saat önce yolcu bilgi formu doldurmak ve test kitlerinin referans numaralarını bu forma girmek de yapılacaklar arasında yer almaktadır.

İngiltere’ye seyahat edecek kişilerin, yeni kurallara uygun bir şekilde seyahat planlarını yapmaları ülkeye girişte sorun yaşamamaları açısından büyük önem taşımaktadır.

İngiltere vizeleri ve İngiltere’ye seyahate ilişkin güncel bilgiler için uzmanlarımızla iletişime geçebilir, bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.gov.uk/guidance/travel-to-england-from-another-country-during-coronavirus-covid-19

Bu sayfa 1314 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler