image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere’ye Seyahat Edecekler İçin Sosyal İzolasyon Uygulaması

Covid-19 salgını sebebiyle bir süre başvuru almayı durduran İngiltere Konsolosluğu, 23 Haziran 2020 itibariyle işlemlere yeniden başladı. Yeni başvuru sürecinde ise, seyahat edecek kişileri ilgilendiren önemli değişiklikler bulunuyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre 18 yaşından büyük seyahat edecek kişilerin, seyahat tarihlerinden en erken 48 saat önce Birleşik Krallık’ta nerede konaklayacakları ve irtibat bilgilerine dair bilgileri içeren Seyahat Bilgi Formu (Public Health Passenger Locator Form) doldurmaları gerekmektedir. 18 yaş altındaki kişilerin bilgilerinin ise, birlikte gidecekleri kişilerin formunda belirtilmesi yeterli olacaktır. Doldurulan bu form, ülkeye girişte vize memuruna sunulacaktır.

Form doldurmak için ihtiyaç duyulacak bilgiler:

  1. Pasaport detayları
  2. Hava yolu şirketinin adı
  3. Seyahat acentesinin adı (Tur şirketleri ile seyahat edecek olanlar için)
  4. Rezervasyon referans numarası
  5. Ülkeye giriş yapılacak havalimanı
  6. Ülkeye giriş tarihi
  7. Uçuş numarası
  8. Giriş sonrası ilk 14 gün konaklanacak adres
  9. Hastalık durumunda irtibata geçilebilecek bir yakının/şahsın iletişim bilgileri

Yapılan resmi açıklamaya göre, farklı ülkelerden Birleşik Krallığa seyahat eden herkes, 14 günlük bir sosyal izolasyon sürecine tabi tutulacaktır. Kişiler, 14 günlük süreyi belirtecekleri bir adreste geçirebileceklerdir. Adres belirtemeyenler için ilgili makamlarca konaklama tahsisi yapılacak fakat geçerli bir sebep olmaması durumunda cezai yaptırım ile karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olacaktır.

Bunun yanı sıra, irtibat bilgilerini ve seyahat planını paylaşmayı reddedenler hakkında 100 GBP’ye varan, 14 günlük süre zarfında sosyal izolasyon kurallarını ihlal eden kişiler için ise 1000 GBP’ye varan para cezası uygulanacaktır. Tedbir ihlallerinin tekrarlanması durumunda para cezaları yerini daha ağır yaptırımlara bırakabilecektir.

İngiltere vizesi kategorileri ve Ankara Anlaşması vizesi başvurusu yapmayı düşünen başvuru sahiplerinin seyahat öncesinde, sırasında ve sonrasında sorun yaşamamak adına, sürece ilişkin detaylı bilgi için uzman ekibimizle irtibata geçmesi ya da bizlere sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşması faydalı olacaktır.

Bu sayfa 1208 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler