image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere’den AB Vatandaşlarını Rahatlatan Duyuru!

İngiliz hükümeti, Birleşik Krallık’taki AB vatandaşları ve onların bağımlı aile üyelerinin haklarının Geri Çekilme Anlaşması’nın (Withdrawal Agreement) kabul edilmemesi durumunda ne olacağına dair açıklamalarda bulundu.

İngiltere'den AB Vatandaşlarına Müjde!

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış kararı almasından bu yana İngiltere’de yaşayan AB vatandaşları ile AB ülkelerinde yaşayan İngiliz vatandaşlarının haklarının ne olacağı en çok konuşulan konuların başında gelmektedir. İngiltere ile AB ülkeleri karşılıklı olarak birbirlerinin vatandaşlarının ülkelerinde yaşama, çalışma vb. haklarını devam ettirip ettirmeyecekleri konusunda da müzakerelerde bulundular. 

İngiltere Devlet Bakanı, Birleşik Krallık’taki AB vatandaşları ve onların bağımlı aile üyelerinin haklarının Geri Çekilme Anlaşması’nın (Withdrawal Agreement) kabul edilmemesi durumunda ne olacağına dair açıklamalarda bulundu. İngiliz hükümeti anlaşma olmaması durumunda AB vatandaşları ve bağımlılarının 29 Mart 2019 itibarıyla Birleşik Krallık’ta yaşamalarını, çalışmalarını ve çeşitli haklar ile hizmetlere erişmelerini sağlayan uygulamanın (The EU Settlement Scheme) uygulamaya başlayacağını bildirdi. 30 Mart 2019 itibarıyla bu başvurular tamamen açılmış olacak. Yani İngiltere’deki AB vatandaşlarının şimdi bir şey yapmasına gerek bulunmamakta olup 30 Mart itibarıyla başvuru yapmaya başlayabilirler. Bu tarihten sonra başvuru yapmak isteyen AB vatandaşları ve bağımlı aile üyeleri CSS Legal uzmanları ile irtibata geçebilirler.

İçişleri Bakanlığı (Home Office) AB vatandaşlarının statülerinden dolayı bu süreçte reddedilmeyeceklerinin de garantisini verdi. Örneğin, ekonomik olarak aktif olmayan ya da sağlık sigortası olmayan İngiltere’deki AB vatandaşlarına “The EU Settlement Scheme” altında başvuru yaptıklarında bu nedenlerden dolayı ret verilmeyecek.

AB Vatandaşları Yerleşim Başvurusu (The EU Settlement Scheme) Nedir?

AB Vatandaşları Yerleşim Başvurusu, AB vatandaşı olan ya da AB vatandaşının aile üyelerinden biri olan kişilerin İngiltere’deki hayatlarına devam edebilmeleri için başvuru yapabileceği ve Geri Çekilme Anlaşması hükümleri devreye girene kadar uygulanacak olan vize başvurusudur. Bu İngiltere vizesi kategorisinde İngiltere’de en az 5 yıldır, her 1 yıl içerisinde 6 aydan fazla İngiltere dışında bulunmamış olarak (continuous residence) yaşayan kişiler başvuru yapabilmektedir. Ayrıca bu başvuruyu yapacak olan kişilerde 31 Aralık 2020’ye kadar İngiltere’de yaşamaya başlamış olması şartı da aranmaktadır.

AB Vatandaşları Yerleşim Başvurularında (The EU Settlement Scheme), İngiltere AB’den anlaşma olmadan çıkarsa birtakım değişiklikler yapılabilir. Ancak Bakanlık tarafından 31 Aralık 2020'ye kadar devam ettirileceği bildirildi. Bu hususla ilgili ilerleyen süreçte yapılabilecek değişiklikler ve AB Vatandaşları Yerleşim Başvurularına ilişkin olarak daha detaylı bilgi ve danışmanlık almak isteyen AB vatandaşları ve bağımlı aile üyeleri, CSS Legal Londra ofisi veya Türkiye ofislerinden biri ile irtibata geçebilir. Bu başvurulara ilişkin olarak önümüzdeki günlerde olacak değişiklikleri de firmamızın web sitesinde yer alan İngiltere Vizesinde Son Gelişmeler bölümünden takip edebilirler.

CSS & Co Legal Services, 2006 yılından bu yana İngiltere vizesi başvurularında Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile hem Türkiye’de hem de İngiltere’de başvuru sahiplerine profesyonel destek sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. CSS Legal, İngiltere vizesi ve göçmenlik düzenlemeleri, mevzuatı ve uygulamaları alanında uzmanlaşmıştır. Firmamız ile iletişime geçerek uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Uzmanlarımızla İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 2826 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler