image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiliz Parlamentosundan “Anlaşmasız Brexit”e Ret!

Geçtiğimiz gün Brexit Anlaşması’nı ikinci kez reddeden İngiliz Parlamentosu, dün de “Anlaşmasız Brexit” teklifini 278’e 321 oyla reddetti. Bugün ise "Brexit'in ertelenmesi" seçeneği görüşülerek oylanacak. 

anlaşmasız brexite ret

Revize edilmiş Brexit Anlaşması’nı geçtiğimiz gün ikinci kez reddeden (242’ye 391 oyla) İngiltere Parlamentosu, dün de ülkenin AB’den anlaşma olmadan ayrılma teklifini 278 oya karşı 321 oyla reddetti. Bu sonuç sonrası Parlamento, bugün Brexit'in ertelenmesini görüşerek oylayacak. Brexit ile ilgili bu hareketli gündem devam ederken İngiltere Başbakanı Theresa May ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk açıklamalarda bulundular.

Anlaşmasız Brexit Sonrası Theresa May’in Açıklaması

İngiltere Başbakanı Theresa May oylama sonrası yaptığı açıklamada, AB'den ayrılık konusunda bir anlaşma üzerinde uzlaşıya varılmadığı sürece Brexit'in uzun süreli ertelenmesinin gerekebileceğini söyledi. Ayrıca May, başka bir şey üzerinde anlaşılmadığı takdirde İngiltere’nin AB'yi anlaşmasız olarak terk etmesi gerekebileceğinin de altını çizdi. İkinci bir referandumun ise Brexit'i ortadan kaldırabileceğine dikkati çekerek, bu durumun aynı zamanda halk ve parlamento arasındaki güven ilişkisine zarar verebileceğini dile getirdi. Bugün Brexit'in ertelenmesinin oylanacağını, AB'nin ancak bir anlaşmanın varlığı durumunda muhtemelen buna onay vereceğini de sözlerine ekledi. Bir ertelemenin ancak parlamentonun sadece başka bir yöntem üzerinde uzlaşması durumunda kısa süreli, sınırlı ve teknik bir erteleme olabileceğini de belirtti.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’un Değerlendirmesi

İngiliz Parlamentosunun Brexit ile ilgili peş peşe aldığı kararlar sonrası Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk da sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada Tusk, gelecek hafta Brüksel'de düzenlenecek AB Liderler Zirvesi'nde üye ülkelere 29 Mart olarak belirlenen Brexit tarihini uzun süre erteleme çağrısında bulunacağını belirtti. Ayrıca Tusk böyle bir erteleme durumunun İngiltere'nin net bir ayrılık stratejisi belirlememesi halinde olacağını da sözlerine ekledi.

Bugün yapılacak oylama sonrası Brexit’in ertelenip ertelenmeyeceği ve sonrasında neler olacağı ile ilgili değişiklikleri firmamızın web sitesinde yer alan Güncel Gelişmeler bölümünden takip edebilirsiniz. CSS Legal ofislerinden biri ile irtibata geçerek de yapılan değişikliklerin İngiltere vizesi başvurularını etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilir ve vize başvuru işlemlerinizi danışmanlık alarak gerçekleştirebilirsiniz.

CSS & Co Legal Services, 2006 yılından bu yana İngiltere vizesi başvurularında Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile hem Türkiye’de hem de İngiltere’de başvuru sahiplerine profesyonel destek sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. CSS Legal'in İngiltere vizesi ve göçmenlik düzenlemeleri, mevzuatı ve uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanları ile iletişime geçerek uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Uzmanlarımızla İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1868 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler