image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Brexit Erteleniyor!

İngiliz Parlamentosu, 14 Mart’ta yapılan Brexit’in ertelenmesi önergesi oylamasında 202’ye karşı 412 oyla ertelemeyi kabul etti.

İngiltere, 23 Haziran 2016'da yapılan referandumunda Brexit kararı (yüzde 48'e yüzde 52 ile) almıştı. Bu referandumun ardından ise ayrılık sürecini 29 Mart 2017'de resmen başlatan İngiltere'nin takvime göre 29 Mart 2019'da Avrupa Birliği'nden resmen ayrılması gerekiyordu. Ancak parlamento hazırlanan Brexit Anlaşmasını kabul etmediği gibi revize edildikten sonra da anlaşmayı onaylamadı.

İki kez Brexit Anlaşması’nı reddeden İngiltere Parlamentosu, geçtiğimiz gün (13 Mart) “Anlaşmasız Brexit”i de reddetmişti. Bunun ardından 14 Mart’ta “Brexit’in Ertelenmesi” seçeneği oylamaya sunuldu. İngiliz Parlamentosu, “Brexit’in Ertelenmesi” önergesinin oylamasında 202’ye karşı 412 oyla ertelemeyi kabul etti. Parlamentonun kabul ettiği bu önergeye göre, anlaşmanın parlamentodan geçmesi durumunda hükümet, Avrupa Birliği'nden Brexit’in 30 Haziran’a kadar ertelenmesini talep edecek. Bu talebin AB’ye, 21 Mart’ta yapılacak liderler zirvesinde bildirilmesi öngörülüyor.

Parlamento, dünkü oylamada Brexit’in yeniden referanduma götürülmesi ve Brexit tarihinin daha uzun süreli ertelenmesini öngören teklifleri ise reddetti. Ancak parlamentodaki önerge oylamalarının yasal bağlayıcılığı olmadığı için Parlamentonun kararlarını hayata geçirip geçirmemek, hükümetin inisiyatifinde bulunuyor.

 

İNGİLİZ PARLAMENTOSUNDA BREXİT ANLAŞMASI SÜRECİ

15 Ocak 2019

Brexit Anlaşmasının Parlamentoda Reddedilmesi

Brexit Anlaşması, İngiliz Parlamentosunda 202 oya karşı 432 oyla reddedildi.

12 Mart 2019

Revize Edilen Brexit Anlaşmasının Parlamentoda İkinci Kez Reddedilmesi

Revize edilen Brexit Anlaşması, 242 oya 391 oyla yeniden reddedildi. İkinci kez reddedilmesi ise ülkedeki krizi daha da arttırdı.

13 Mart 2019

Anlaşmasız Brexit’in Parlamentoda Reddedilmesi

Ülkenin AB’den anlaşma olmadan ayrılma teklifini parlamento 278 oya karşı 321 oyla reddetti.

14 Mart 2019

Brexit’in Ertelenmesinin Parlamentoda Onaylanması

İngiliz Parlamentosu, Brexit'in ertelenmesi önergesini kabul etti.

AB’den çıkışın nasıl olacağı, bu durumun İngiltere vizesi başvurularını nasıl etkileyeceği gibi hususlar netleştikçe web sitemizin Güncel Gelişmeler bölümünden bilgilendirme yapmaya devam edeceğiz. İngiltere vizesi başvurusu yapmayı düşünen başvuru sahipleri buradan gelişmeleri takip edebilecekleri gibi CSS Legal uzmanlarıyla iletişime geçerek de detaylı bilgi alabilirler.

İngiltere vizesi ve göçmenlik mevzuatı ile uygulamalarında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek uzmanlarımızla birlikte başvuru işlemlerinizi başlatabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1655 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler