image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Avrupa Birliği’nden Türkiye’yi Sevindiren Aşı Hamlesi

Avrupa Birliği Komisyonu dün yaptığı açıklama ile Türkiye’de çift doz aşısını tamamlamış olan kişilerin aşı sertifikalarına “denklik” verilmesi kararı aldıklarını açıkladı.

Alınan bu karar 20 Ağustos 2021’de geçerli olmaya başlayacak. Avrupa Birliği’nin onaylamış olduğu BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarından çift doz aşısını olmuş ve son dozun üstünden 14 gün geçmiş olan kişiler, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden birine seyahat ettiklerinde ek test veya kısıtlamalara maruz kalmayacaklar.

Çift doz aşısını olmuş kişiler, Covid-19 Aşı Kartını e-Nabız veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden mobil cihazlarına indirebilir veya çıktısını alarak seyahat esnasında ibraz edebilirler.

İngiltere, henüz Türkiye’den çift doz aşısını olmuş ve üstünden 14 gün geçmiş kişilerin aşısını tanımıyor ve kırmızı listede olmamız sebebiyle kişileri otel karantinası uygulamasına sokuyor. Bu konuda yakın zamanda bir düzenleme yapılması ve mağduriyetin ortadan kaldırılması bekleniyor.

İngiltere’nin önümüzdeki günlerde tekrar yapacağı seyahat kısıtlamalarına yönelik açıklamada Türkiye için uygulanacak kuralları web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden duyuruyor olacağız.

Bu sayfa 898 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler