image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

AB-İngiltere Zirvesi: BREXIT İÇİN SON GÜN!

AB Zirvesi’ne az bir zaman kala May, Paris ve Berlin görüşmelerini tamamladı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı için bir yol bulmaya çalışan İngiltere Başbakanı, politikacılar ve analistlerin aksine, Brexit konusunda bir sonuç alabileceğini düşünmesi sebebiyle AB Zirvesi hususunda oldukça iyimser.

brexit için son gün

İngiltere Başbakanı’nın yeni bir ertelemenin olabilmesi için Avrupa Birliği liderlerine ne gibi vaatlerde bulunduğu konusu merak uyandırıyor. Son 3 yıldır tamamlanması gerekirken uzayan Brexit sürecinin yarattığı siyasi ve ekonomik etkiler sebebiyle artık Avrupalı liderlerin yeni bir uzatma veya yeni bir anlaşmaya “evet” deyip demeyeceği ve İngiltere’de neler olabileceği üzerine birçok kesim yorum yapıyor. Brexit sürecinde May sona mı yaklaşıyor yoksa her şey yeni mi başlıyor? Bu sorunun yanıtını, bugün yapılacak olan AB Zirvesi’nden çıkacak sonuç belirleyecek.

Brexit için Ne Dediler?

İngiltere Muhalefet Partisi Brexit Bakanı Keir Starmer, İngiliz hükümetinin Brexit hususunda duruşunu değiştirmesi gerektiğini ifade etti. İşçi Partisi ile görüşmelerde hükümetin kırmızı çizgileri olarak adlandırılabilecek “Gümrük Birliği” ve “Ortak Pazar” hususunda kararını değiştirmediği sürece görüşmelerde bir sonuç alınabilecek gibi durmuyor. Ancak İngiltere hükümeti Avrupa Birliği’nden tamamıyla çıkmak için çaba sarf ediyor. Theresa May’in, Brexit konusunda parlamentoda ortak bir kararın çıkmasını sağlamak amacıyla masaya oturduğu İşçi Partisi “Gümrük Birliği”nde kalmak için May’e baskı yapmaya devam ediyor. Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, May’in bir anlaşmaya varabilmek için elinden geleni yaptığını söyledi.

Brexit sürecinin “Siyah Kuğu Etkisi”ni (Black Swan Effect) içinde barındırdığını söyleyen Amerikalı Ekonomist Lynette Zang: “İngiltere ne olursa olsun ekonomik bunalıma (depression) girebilir ve ekonomik problemler sebebiyle en büyük bedeli İngiliz halkı ödeyebilir.” dedi. Siyah Kuğu Etkisi, daha önce karşılaşılmamış bir sonucun başa gelmesi sebebiyle yaratacağı büyük etki anlamında gelmektedir. Dolayısıyla Siyah Kuğu Etkisi oluşabilmesi ihtimaline karşılık İngitlere'nin atacağı adımlarda en kötüyü düşünerek hazırlık yapması gerekiyor. 

İrlanda Ticaret ve Dış İlişkiler Bakanı Simon Coveney, Theresa May’in Merkel ve Macron ile görüşmesi üzerine, bu hafta Avrupa Birliği liderlerinin bir uzatma konusunda açık olduğunu fakat elbette planlı bir uzatma arayışı içerisinde olduklarını ifade etti. Herkesin bildiği gibi zamanımızı Brexit sürecinin ilk safhasını tamamlamak için harcıyoruz, dedi.

Fransa'nın Avrupa İşleri Bakanı, Amélie De Montchalin, tartışmanın iki boyutlu olduğunun altını çizdi. Bunlardan birinin İngiltere’nin uzatma isteğinin siyasi ve güvenilir dayanağının ne olduğunu ve geçen gün oylanarak kabul edilen yasayı anlamak olması gerektiğini söyledi. “Siyasal olarak kuşatılmış Theresa May’in neden ve ne için bu uzatmayı istediğini anlamak istiyoruz.” diyen Montchalin, bu tartışmanın İngiltere’nin uzatma süresinde nasıl bir rol oynamak istediği sorusunu da içerdiğini ifade etti. Avrupa tarafı olarak, Avrupalı vatandaşların çıkarlarını korumaya devam edeceklerini belirtti.

May’in Umudu: Macron ve Merkel

AB Zirvesi öncesi yeni bir ertelemeyi kabul ettirebilmek için Almanya ve Fransa ile görüşmeye giden May’in hayalleri suya düşmüş durumda. Alman Avrupa Birliği Bakanı, görüşmeler sonrasında “Hiçbir değişiklik olmadı.” dedi. Alman Milletvekili Michael Roth, İngiltere’ye ne istediğine karar vermesi için zaman vermeleri gerektiğini söyledi. Avrupa’nın gelecekteki ilişkilerine dikkat etmesi gerektiğini ve May’in görüşmelerinin “faydasız” olduğu değerlendirmesinde bulundu. May’in başlattığı görüşme trafiği, diğer liderler arasında da gerçekleşti. İngiltere Başbakanı’nın Avrupa başkentlerinde liderlerle yaptığı görüşmeler sonrasında Merkel ile Britanya’nın Avrupa Birliği’nden sistemli bir şekilde çıkması üzerinde hem fikir oldukları kamuoyuna duyuruldu. Angela Merkel, ertelemenin bu yılın sonu veya 2020 yılının başı olabileceğini ifade etti.

Macron ile görüşmesi sonrasında May’in geleceğinin belirsiz olması sebebiyle, Fransız diplomat Francois Heisburg, May’in bir “zombi” olduğunu (dead woman) söyledi. Macron’un ise federal Avrupa fikrine inanması sebebiyle, bugün yapılacak olan Zirve’de İngiltere’nin talebine nasıl bir yanıt vereceği merak konusu. Russel Foster’ın (Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Analisti) Avrupa Birliği’nin yeni liderinin Brexit sonrası Macron olabileceği analizi üzerine, Macron’un bu fırsatı değerlendireceği düşünülüyor.

Donald Tusk, AB liderlerinin bugün yapılacak olan Zirve’de alternatif ve daha uzun bir erteleme sürecini tartışmasının olası olduğunu ifade etti. Ayrıca gerekli olduğu kadar uzun, ancak 1 yıldan fazla olamayacak bir erteleme olabileceğini de dile getirdi.

Avrupa Ne İstiyor?

Avrupa’nın tercihi, Brexit sürecinin başında İngiltere’nin AB üyeliğinde kalmasından yanaydı. Ancak İngiltere’yi tutamayacağını anlayan AB liderleri en azından İngiltere’yi AB’ye yakın tutabilmek adına siyasi görüşmelere ve ekonomik ilişkiler üzerine pazarlıklar yapmaya başladılar. AB’nin yakın durduğu tercih, İngiltere’nin Norveç gibi Serbest Ticaret Birliği üyesi olarak AB ile ilişkilerini yakın tutması. Ancak son gelişmelerde İngiltere ile AB arasındaki sıcak ama sessiz çatışmada kimin galip geleceğini bugün yapılacak olan AB Zirvesi’nde göreceğiz.

İngiltere’yi AB içerisinde tutamayacağını anlayan Avrupa Birliği şimdi ise İngiltere’nin tam olarak ne istediğini anlamaya çalışırken kendi pozisyonunu da korumaya çalışıyor. İngiltere’de parlamento ve hükümet arasında çekişmeler sebebiyle bir türlü sonuca ulaşamayan Brexit süreci uzadıkça uzuyor. Avrupa Birliği ise İngiltere’yi bir karar verip bunu uygulamaya davet ediyor. 10 Nisan Çarşamba günü Brüksel yerel saatiyle 17.00’de başlayacak olan AB Liderler Zirvesi, Brexit için dönüm noktası kararların alınacağı bir gün olacak.  

“İngiltere vizesi başvurusu nasıl yapılır?”, “İngiltere vizesi ile ilgili son gelişmeler nelerdir?”, “Ankara Anlaşması Vizesi kaldırılıyor mu?” gibi soruların cevaplarını CSS & Co Legal Services Son Gelişmeler sayfasını takip ederek öğrenebilirsiniz.

İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere vizesi retlerine itiraz konusunda CSS & Co Legal Services 2006 yılından beri İngiltere göçmenlik düzenlemeleri, mevzuatı ve uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla profesyonel hizmet vermektedir. CSS Legal uzman danışmanlarına Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek veya İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

 

Bu sayfa 1352 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler