image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere’de Sağlık Sistemi

İngiltere’nin sağlık sisteminde İngiltere sağlık kurumu National Health Service (NHS), İngiliz vatandaşlarına ve İngiltere’de İngiltere vizesi ile 1 yıldan fazla kalacak olan kişilere pek çok sağlık hizmetini ücretsiz sunmaktadır.

İngiliz vatandaşları ve İngiltere vizesi ile İngiltere’de 1 yıldan fazla kalacak olan kişilere İngiltere sağlık kurumu National Health Service (NHS), pek çok sağlık hizmetini ücretsiz sunmaktadır. NHS’nin kuruluş amacı, herkesin eşit olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesidir. NHS’nin sunduğu çoğu hizmetten ücretsiz yararlanılmakla birlikte reçeteler, diş hekimliği, göz doktoru ve gözlük için ücret ödemek gerekmektedir.

Ziyaret kapsamlı İngiltere vizesi türleri dışında diğer vize türleri genellikle 6 ayın üzerinde verilmektedir. Dolayısıyla ziyaret kapsamlı çoğu vize türünün dışında immigration health surcharge (IHS) adlı sağlık vergisi vize başvurusu esnasında ödenerek İngiltere’de kalınan süre boyunca sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılabilecektir. Yani İngiltere turist/ziyaretçi vizesi, İngiltere çalışma vizesi, İngiltere yerleşim vizesi ve İngiltere öğrenci vizesi türlerinden 6 ayın üzerinde süre ile alınabilen bir vize türü ile gidenler IHS ödemesi yaparak sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir.

İngiltere ziyaretçi/turist vizesi türlerinden biriyle İngiltere’ye 6 aydan kısa süreli olarak gidecek olan kişiler ise kişisel sağlık ve seyahat sigortası yaptırabilirler. Ziyaret kapsamlı bir vize türünde kişisel sağlık ve seyahat sigortası zorunlu olmamakla birlikte İngiltere’de aniden ortaya çıkabilecek bir durumda tedavi alabilmek için faydalı olacaktır. Ziyaretçi vizesi başvuru sahibi sigorta yaptırmazsa İngiltere’de tedavi alabilmek için NHS’nin normal ücretlerinin %50 fazlasını ödemesi gerekecektir.

İngiltere’de herkesin sigorta yaptırıp yaptırmamış olmalarının bir önemi olmaksızın National Health Service hizmetlerinden ücretsiz faydalanabileceği bazı istisnai durumlar bulunmaktadır. Bu istisnai durumlarda ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek Avrupa Konseyi’ne üye hükümetlerin imzalamış oldukları Avrupa Sosyal Şartı’nın getirmekte olduğu haklardan biridir. Buna göre Avrupa Sosyal Şartı’na taraf olan ülkeler sağlığın korunması hakkının kullanılmasını sağlamak durumundadır. Bunu ya doğrudan ya da kamusal veya özel örgütlerle işbirliği içinde sağlayabileceklerdir. Bu bağlamda Avrupa Sosyal Şartı’nı imzalamış olan Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin gerekli önlemleri almak, sağlığın bozulmasına yol açan nedenleri olabildiğince ortadan kaldırmak gibi faaliyetleri gerçekleştirmeleri gerekir. İngiltere’de hangi süre ile bulunduğunun bir önemi olmaksızın ücretsiz sağlık hizmeti alınabilecek olan durumlar şunlardır;

  • Acil hizmetler
  • Kürtaj veya kısırlık tedavisi hariç olmak üzere aile planlama hizmetleri
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi dâhil olmak üzere bulaşıcı hastalıkların tedavisi
  • İşkence, aile içi şiddet, cinsel saldırı vb. durumlarda alınması gereken fiziksel ve zihinsel tedaviler

CSS & Co Legal Services, İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz (idari itiraz, itiraz davası, itiraz kapsamlı yeniden değerlendirilme başvurusu) başvurularında uzmanlaşmış kadrosu ile 2006’dan bu yana İngiltere ve Türkiye’de vize ve göçmenlik hukukunda danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla irtibata geçebilirsiniz.

Bu sayfa 5972 defa görüntülendi