image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere’de İdari Yapı

Birleşk Krallık ülkelerinden biri olan İngiltere’nin idari yapısı merkezi yönetim ve yerel yönetimlerden oluşmakta ve ülkemizden farklı olarak İngitere’de bölgesel hükümetler bulunmaktadır.

idari yapı

İngiltere’de yürütmenin başında da kraliçe bulunmaktadır. Merkezi yönetimde en önemli birimler bakanlıklardır. Her bakanlığın yönetimi, bizdeki müsteşara karşılık gelen bir görevlinin elinde bulunmaktadır. İngiltere’de kamu yönetiminin en belirgin özelliği, her hükümete aynı sadakatle hizmet etmek zorunda olmasıdır.

İngiltere’de kamu yönetiminin temel hedeflerinden biri, merkeziyetçi yapıyı dağıtarak yerel yönetimleri güçlendirmektir. Yani merkezi gücü Westminster'dan biraz da İskoçya ve Galler ve Kuzey İrlanda tarafına kaydırabilmektir. Devlet bunu İngiltere'de bölgesel hükümetler (local govenment) kurarak başarmayı planlamaktadır.

Birleşik Kralık’ta yalnızca bölge halkını ilgilendiren konularda yerel yönetimler hizmet sunmaktadır. Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere'nin pek çok bölgesinde hizmetler merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında paylaştırılmıştır. Büyük şehirlerde ise ilçe teşkilatları hizmet sağlamaktadır. Yani metropolitanlar dışında kalan tüm bölgeler yerel seçimlerle işbaşına gelmiş belediyeler tarafından yönetilmektedir.

Yerel yönetimlerin sağladığı hizmetler, alt yapı, ulaşım, güvenlik, eğitim, sosyal hizmetler itfaiye, hukuk, sağlık hizmetleri gibi hizmetlerdir.  Bu hizmetleri sağlayan kurumların hizmet sunarken yaptığı harcamalar da hükümetin merkezi bütçesinden karşılanmaktadır. Belediyeler ise imar düzenlemeleri, çevre sağlığı ve temizliği, otopark gibi hizmetlerden sorumludurlar. Belediyeler, sorumluluk alanlarıyla ilgili hizmetleri sunarken finansmanlarının %25'ini topladıkları vergilerden karşılarlar. Geriye kalan kısım ise merkezi hükümet tarafından karşılanmaktadır.

Ziyaret etmek, eğitim görmek, çalışmak, yerleşmek gibi amaçlarla İngiltere vizesi almak suretiyle Birleşik Krallık’a gidecek olan kişilerin İngiltere’nin kültürü ve siyasi, idari, ekonomik, demografik yapısı gibi konularda bilgi sahibi olması faydalı olacaktır. Bu konularda detaylı bilgi sahibi olabilmek için websayfamızın İngiltere’de Yaşam bölümü incelenebilir.

CSS Legal, 2006’dan bu yana faaliyet gösteren ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 4056 defa görüntülendi