image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Dışişleri Bakanlığı’ndan Alınan Nota ile Başvuru

İngiltere’ye gitmek üzere hızlandırılmış/acil vize başvurusu yapmak isteyen başvuru sahipleri konsolosluğun sunduğu öncelikli servislerden yararlanabilecekleri gibi Dışişleri Bakanlığından nota alarak da başvuru yapabilirler.

nota

Her İngiltere vizesi başvurusunun açıklanması belli bir süre içerisinde gerçekleşmektedir. İngiltere turist/ziyaretçi vizesi, İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere çalışma/iş vizesi başvuruları 3 hafta, İngiltere yerleşim/evlilik vizesi başvuruları ise 3 ay içerisinde açıklanmaktadır. Bu süreleri kısaltabilmek için başvuru sahipleri İngiltere Konsolosluğunun sunduğu öncelikli servislerden yararlanabilecekleri gibi Dışişleri Bakanlığından nota alarak da hızlandırılmış/acil başvuru yapabilirler.

İngiltere vizesi başvurularında Dışişleri Bakanlığından nota almak başvuru sahiplerine birtakım avantajlar sağlayabilmektedir. Nota, iki devletin birbirlerinin vatandaşlarına vize başvurularında kolaylık sağlanması amacıyla Dışişleri Bakanlığından alınabilen bir belgedir. Ancak bu belgeye sahip olmak kesinlikle başvuru sahibine kolaylık sağlanacağının garantisini vermemektedir.

Notayı resmi kurumlardan görevli olarak İngiltere’ye gidecek olan kişiler görev yazıları ve pasaportlarıyla Dışişleri Bakanlığının Vize Dairesine nota yazısı talebinde bulunarak alabilecektir. Devlet kurum ve kuruluşları, belediyeler, üniversiteler gibi gerek genel idare gerekse de yerinden yönetim kuruluşlarında çalışan kişiler nota alabilmektedir. Görev yazısı ve pasaportla talepte bulunulduktan 1-2 saat sonra nota yazısı kişiye verilmektedir. 

Resmi görevliler dışında Avrupa Birliği projelerine katılmak üzere İngiltere’ye gidecek olan öğrenciler, davet mektupları, öğrenci belgeleri ve pasaportlarıyla nota yazısı talebinde bulunabilmektedir. Resmi görevliler ve AB projelerine katılmak üzere İngiltere’ye gidecek öğrenciler dışındaki kişiler nota alıp alamayacaklarına dair bilgi için CSS Legal uzmanlarıyla iletişime geçebilirler.

Nota almış olan başvuru sahiplerine iki avantaj sağlanabilir. Bu avantajlardan ilki, İngiltere Vize Başvuru Merkezine randevu almadan gidebilmek ve kabul edilmektir. Bu belgeye sahip olmayan kişiler ise kesinlikle randevu almadan İngiltere Vize Başvuru Merkezine gidemezler. Ancak bakanlıktan nota almış bulunan başvuru sahipleri bu belgeye sahipler diye kesinlikle başvuru merkezi tarafından kabul edilecekleri düşünülmemelidir. Çünkü nota sahipleri başvuru yapacakları gün başvuru merkezinin randevularında bir boşluk varsa başvuru yapabilmeleri için kabul edilirler. Yani randevularda herhangi bir boşluk olmaması durumunda başvuru ertesi gün veya boşluk olan başka bir güne kalabilecektir.

Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bu belgenin sağlayabileceği bir diğer avantaj ise bu belgenin nota sahibine  Öncelikli Servis (Priority Visa Service) gibi vize sonucunu 5 gün içerisinde alabilme imkânı sunmasıdır. Ancak yine bu belge başvurunun bu sürede sonuçlanmasını garantilememekte ve konsolosluğun yoğunluğuna göre başvuru sahibinin vize sonucu gelebilmektedir.

Yukarıda anlatılanlardan da anlaşılacağı üzere İngiltere vizesi başvurusunu acilen yapması ve sonuç alması gereken kişilere Dışişleri Bakanlığından alabilecekleri nota bazı öncelikler sağlayabilmektedir. Ancak bu belge hiçbir hususta garanti vermez. Bu nedenle acil sonuç alması gereken kişilerin 5 günde sonuç almalarını sağlayan Öncelikli Servis (Priority Visa Service) veya 24 saat içerisinde başvurunun sonuçlandırılmasını sağlayan Ekstra Öncelikli Servis (Super Priority Visa Service)’i almaları çok daha garantili olacaktır. Öncelikli Servis (Priority Visa Service) veya Ekstra Öncelikli Servis (Super Priority Visa Service) başvuru/vize ücretine ek bir ücret ödenerek yararlanılabilen başvuru servisleridir. Öncelikli Servis (Priority Visa Service), Ekstra Öncelikli Servis (Super Priority Visa Service) veya nota ile vize başvurusu yaparak hızlı sonuç almak isteyen kişiler CSS Legal uzmanları ile irtibata geçerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

CSS & Co Legal Services, 2006’dan bu yana İngiltere vizesi danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz (idari itiraz, itiraz davası, itiraz kapsamlı yeniden değerlendirilme başvurusu) başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Firmamız danışmanları ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 6633 defa görüntülendi