image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

16 Yaş Altı Çocuklar İçin İngiliz Vatandaşlığı

İngiltere vatandaşlarının Birleşik Krallık dışında doğan çocukları 16 yaşına gelmeden önce İngiltere vatandaşlığı kaydı yaptırabilirler.

ingiliz vatandaşlığı

İngiltere vatandaşlarının çocukları İngiltere dışında doğmuş olsa dahi İngiltere vatandaşı olarak dünyaya gelir. Ancak hukuken bunun sayılabilmesi için çocuk 16 yaşına gelmeden İngiliz vatandaşlığı kaydı yaptırmalıdır. İngiltere vatandaşlığı kaydı yaptırmakla birlikte ve İngiltere pasaportu da alınabilmektedir.

16 yaş altı çocuklar için yapılacak olan İngiliz vatandaşlığı başvurusu için sağlanması gereken bazı şartlar bulunur. Bu şartlardan biri çocuğun anne veya babasından birinin İngiltere vatandaşı olmasıdır. Vatandaşlığı olan ebeveynin vatandaşlığının çocuk doğmadan önce verilmiş olması gerekir. Sonradan İngiltere vatandaşlığına geçiş yapmış olan kişilerin çocukları da İngiltere vatandaşı olarak doğar. Ancak vatandaşlık çocuk doğmadan önce alınmış olmalıdır.

Bu vatandaşlık başvurularında çocuğun anne ve babasının evli olması veya beraber yaşaması şart değildir. Her iki ebeveynin de çocuğun İngiliz vatandaşlığı için onay vermiş olması yeterlidir.

16 yaşın altındaki çocuk İngiltere vatandaşı olarak kaydedildikten sonra vatandaşlık haklarından tam olarak faydalanabilecektir. Bu bağlamda çocuk İngiltere pasaportu alabilir, devlet sosyal yardımlarından faydalanabilir, İngiltere'de eğitim görebilir, 18 yaşından sonra herhangi bir ek izne gerek kalmadan çalışabilir ve seçimlerde oy kullanabilir.  Aynı zamanda Avrupa Birliği üye ülke vatandaşı da olacağı için Avrupa Birliği içinde serbest dolaşım haklarını kullanabilir. Bunlara ek olarak yurtdışında bir ülkede bulunuyorken herhangi bir acil durumda, İngiltere Konsolosluğu birimlerinden yardım talebinde bulunabilir.

Çocukların vatandaşlık ve pasaport işlemlerinde ebeveynlerinin maddi durumu veya kaldıkları yerin yeterli olup olmaması göz önünde bulundurulamaz. Yani İngiltere'de yaşayan ebeveyn çalışmıyor ve devlet yardımı ile geçiniyor olsa bile çocuğun İngiliz vatandaşlığı, İngiltere pasaportu alma hakkı ve devlet sosyal yardımlarından faydalanma hakları ellerinden alınamaz.

İngiltere vatandaşlığı başvurularının oldukça karmaşık olduğu başvuru yapacak olan kişilerce bilinmelidir. Bunun yanında başvuruları değerlendiren vize memurları en ufak bir hatada vize reddi verebilmektedir. Bu nedenle başvuru sahipleri daha en başından başvurularını CSS & Co Legal Services danışmanlarıyla gerçekleştirerek pek çok zarardan kendilerini koruyabilirler.  

İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere vatandaşlığı ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 6915 defa görüntülendi